Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Elektronika i oblečení levnější o tisíce. Čechy okouzlily čínské e-shopy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Kožená bunda levnější o 1500 korun, fotoaparát o necelé dva tisíce, telefon o několik tisíc. K tomu slušné jednání, ceny v korunách a dodací doba kolem třech až čtyř týdnů. Právě na to nalákaly zahraniční internetové obchody stovky tisíc Čechů. Nejvíc jich nakupuje v Číně. A e-shopový „drak“ rychle sílí, nabírá další zákazníky.

Společnost Apple uvedla na trh nový tablet iPad mini foto: ČTK

Jen v roce 2012 dorazilo z Číny na Českou poštu zhruba 1,3 milionu zásilek, loni jich bylo už 2,4 milionu. "Devadesát pět procent z nich jsou z e-shopů," potvrzuje šéf odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac a podobnou zkušenost má i celní úřad v Praze Ruzyni. "Z Číny je 70 procent všech zásilek, které přijdou ze zemí mimo EU," říká jeho mluvčí Pavel Drobek.

Podle společnosti Pay Pal nakupuje v čínských e-shopech čtvrtina všech Čechů objednávajících si zboží na webu. Důvod je jasný - výrobky jsou levnější o desítky procent. Například hračky se na čínském webu dají pořídit oproti českým obchodům až o 74 procent laciněji. Oblečení vyjde levněji o 42 procent a elektronika o téměř 40 procent.

Zádrhel? Clo a DPH

A nákupy by mohly být ještě lacinější. K zakoupenému zboží je totiž nyní potřeba připočítat clo a DPH. Taková povinnost se týká výrobků s hodnotou nad 150 eur (od 22 do 150 eur pouze DPH). Podle informací LN se už uvažuje o tom, že by se limit zvedl na několik set eur.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Jestli se tak skutečně stane, však zatím nedokážou potvrdit ani celníci, ani zástupci Evropské unie. "Pokud by takový návrh existoval, jistě to bude záležitost až několika příštích let," řekl LN ekonomický poradce zastoupení EU Zdeněk Čech.

Levnější tablety i oblečení

To, že zboží v čínských internetových obchodech vyjde už nyní podstatně laciněji než v Česku, kromě odborníků potvrzují i čísla.

Například mobilní telefon Samsung Galaxy S 4, který v Česku mohou zákazníci koupit za 11 900 korun, vyjde na čínském e-shopu na 9700 korun. Kožené pouzdro na tablet iPad stojí v českém e-shopu Alza.cz zhruba 1500 korun, v čínském obchodě Dealextreme vyjde přitom o zhruba 1200 korun levněji.

A podobné je to třeba i s oblečením. Zatímco v Česku vyjdou například svatební šaty na pět až osm tisíc korun, v čínském e-shopu se dají pořídit už za 2500 korun, kožená bunda, za kterou zákazníci zaplatí v tuzemských e-shopech na dva tisíce, stojí v čínském obchodě zhruba pětistovku.

ČTĚTE TAKÉ:

Lacinější zboží než v Česku se dá ale pořídit i v internetových obchodech jiných zemí. Podle průzkumu společnosti PayPal například v Americe zaplatí Češi třeba za hračky o polovinu méně než doma, elektronika je vyjde levněji o 37 procent.

Nakupování za hranicemi Evropské unie má však svá úskalí. Problém může být v případě asijských obchodů s originalitou výrobků. V případě méně zavedených webů totiž prodejci často nabízí padělky světových značek, jako jsou Apple, Samsung nebo luxusní značky jako Louis Vuitton, Prada nebo Gucci. Problémem pak může být i reklamace výrobku. V případě, že spotřebitelé nakoupí zboží přes e-shop sídlící mimo Česko nebo EU, mohou se hůře domáhat reklamace nebo vrácení peněz.