Již dříve Musk prohlásil, že nesouhlasí s Trumpovým návrhem zákona o výdajích, který obsahuje masivní daňové škrty. „Upřímně řečeno, byl jsem zklamán, když jsem viděl návrh zákona o výdajích, který zvyšuje rozpočtový deficit. Nikoliv pouze snižuje, ale podkopává práci, kterou dělá tým DOGE,“ řekl Musk v rozhovoru pro CBS News.
Trump se k Muskovu odchodu zatím nevyjádřil, ačkoli prezident po Muskově oznámení zveřejnil na sociálních sítích nesouvisející memy a videa.
Musk již několik týdnů naznačoval, že hodlá ukončit svou práci ve státní správě a spíše se soustředit na své společnosti. V soukromí ho frustrují problémy ve federální vládě a také odpor, jemuž již delší dobu čelí, a to jak osobně, tak vůči Tesle, uvedl deník The Washington Post.
Tesla padá, v byrokracii chaos
V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala jeho Tesla 71procentní propad zisku a dvouciferný pokles tržeb ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Odborníci a analytici to z velké části přičítají právě Muskově kontroverzní roli v Trumpově administrativě, neboť dohlížel na rozsáhlé propouštění a rozpočtové škrty ve federální vládě.
V rozhovoru pro americký list tento týden Musk vyjádřil lítost nad kritikou namířenou proti DOGE i a nad poškozením reputace, které jeho společnosti během působení v agentuře utrpěly. Uvedl také, že snaha o snížení velikosti federální vlády se ukázala jako mnohem těžší, než očekával.
„Situace s federální byrokracií je mnohem horší, než jsem si uvědomoval,“ řekl. „Myslel jsem si, že problémy existují, ale určitě je to těžký boj, když se snažíme věci ve Washingtonu zlepšit, mírně řečeno.“
DOGE způsobila ve federální byrokracii chaos, neboť její snaha o zrušení pracovních míst a programů, které nebyly ideologicky v souladu s cíli Trumpovy administrativy, vedla k faktickému zrušení celých oddělení a agentur a k hromadnému propouštění, které traumatizovalo vládní zaměstnance. DOGE si tak za své čistky vysloužila několik žalob.
Děkujeme natřikrát
Federální odbory a zájmové skupiny veřejnosti v žalobě tvrdí, že DOGE porušuje pravidla transparentnosti, zveřejňování informací a přijímání zaměstnanců. Samostatně podalo žalobu 14 států, které tvrdí, že Musk byl do své funkce jmenován neoprávněně.
Reprezentant Greg Casar, který delší dobu vyzýval k propuštění Muska, ve svém prohlášení uvedl, že podnikatelův odchod je výhrou pro pracující lidi. „Budeme muset pokračovat v tlaku, kontrole a nakonec i ve formálním dohledu, dokud konečně nezískáme naši kontrolu od Muska a celé třídy miliardářů,“ uvedl.
Senátor Ted Cruz ve středečním rozhovoru pro stanici Fox News naopak obhajoval miliardářovu spolupráci s vládou. Poznamenal, že si jistě vyžádala osobní oběti včetně výhrůžek smrtí. „Američané by měli Elonovi říci: ‚Děkuji, děkuji, děkuji‘,“ řekl Cruz.
Otevřené dveře
Vzhledem k tomu, že Elon Musk končí svou formální spolupráci s Trumpovou administrativou, není jasné, jak bude nejbohatší muž světa s Washingtonem dále spolupracovat. Má totiž četné obchodní vazby na federální vládu včetně významných zakázek pro své společnosti Starlink a SpaceX.
Musk v rozhovoru pro portál Ars Technica nedávno uvedl, že v uplynulém roce pravděpodobně strávil příliš mnoho času politikou. Sám byl přitom největším donorem prezidentské kampaně v roce 2024 a do pomoci při volbě Trumpa a dalších kandidátů nalil nejméně 288 milionů dolarů, komentuje list.
Všeobecně se očekávalo, že Musk převezme podobnou roli během voleb v polovině volebního období a v roce 2028. Tato vyhlídka je však nyní nejasná, i když si podnikatel nechal mírně otevřené dveře.
„Pokud uvidím důvod, proč se v budoucnu věnovat politickým výdajům, udělám to,“ řekl Musk minulý týden na katarském ekonomickém fóru. „V současné době k tomu žádný důvod nevidím,“ uzavřel podnikatel podle listu The Washington Post.