Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eminem žaluje Audi za porušení autorských práv

Ekonomika

  15:53
Rappera rozladil spot s A6 Avant, který podkresluje hudba podobná tématu Eminemovy písně Lose Yourself. Video navíc připomíná spot Imported from Detroit.

Rapper Eminem foto: ČTK/AP

Společnost Eight Mile Style, která zastupuje zájmy zpěváka Eminema, zažalovala americké zastoupení Audi. Lidem slavného rappera se nelíbí nový klip s A6 Avant v hlavní roli (box vlevo), který podkresluje výrazný kytarový riff, připomínající hlavní téma písně Lose Yourself z filmu 8. míle. Melodie jsou ve skutečnosti pouze podobné, klip podle Audi není reklamou a nevysílal se oficiálně v USA, takže americké zastoupení nevidí problém. Rozhodovat bude soud.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Eminemovi agenti se zatím neúspěšně pokouší zatáhnout do sporu také Chrysler. Spot Audi podle nich podezřele připomíná reklamu Imported from Detroit, kterou vysílal Chrysler při letošním Super Bowlu, a jejíž hlavní hvězdou byl právě Eminem. Americkou automobilku nepřehlédnutelná podobnost videí nevzrušuje. Snad jsou právníci Chrysleru přesvědčeni, že nemají šanci uspět. Nebo jen nechtějí dávat Audi zbytečný mediální prostor k prezentaci svého zboží.


Čtyři kruhy mají v USA dlouhou tradici v natáčení kontroverzních reklam, plných přímého srovnávání s vozy konkurence. Evropan nedokáže vždy plně ocenit jejich kouzlo (což platí obecně - konečně pokud nejste nevzdělaný dělník z Detroitu, klip Imported from Detroit vám bude připadat hloupý), ale Američané na ně slyší.

ČTĚTE TAKÉ NA AUTOWEB.CZ

Dvouminutové video s Audi A6 Avant je plné německého textu, jenže je na evropské standardy nudné. Nelze proto vyloučit, že ve skutečnosti mělo být malým rýpnutím do Chrysleru a parafrází na jeho vlastní reklamu. Eminem v hledáčku Audi zcela jistě nestál.

Autoři: