Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Emise VW budou zabíjet. V Evropě bude obětí víc než v USA, tvrdí studie

Továrna Volkswagenu v německém Wolfsburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna Volkswagenu v německém Wolfsburgu. | foto: APČTK

BOSTON Účet emisního skandálu Volkswagenu bude patrně výrazně vyšší než desítky miliard dolarů za pokuty a odstranění závad. Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) zveřejnily studii, podle které si utajované škodliviny dieselových motorů automobilky vyžádají jen v USA nejméně 59 předčasných úmrtí a 450 milionů dolarů na společenských nákladech.

V Evropě budou vzhledem k většímu rozšíření šidících vozů dopady ještě o řád vyšší.

Skandál přezdívaný Dieselgate vypukl v USA v září. Přišlo se na to, že Volkswagen do svých vozů instaloval software, který uměl ošálit emisní testy, a tedy od roku 2008 dělal naftové vozy německého koncernu ekologičtější, než ve skutečnosti jsou.

Celosvětově jde o 11 milionů automobilů. V samotných Spojených státech se prodalo 482 tisíc aut, která při testech prošla, ale v reálném provozu vypouštěla 40krát více oxidů dusíku, než povolují regule.

Mnohem zamořenější Evropa

I v celosvětovém měřítku relativně malý podíl prodaných vozidel ovšem dovede napáchat velké škody. Alespoň to tvrdí výzkumníci z Harvardu a MIT. Podle jejich studie totiž znečištění, které dotčené automobily nelegálně vyprodukovaly, povede ke zhoršení zdravotního stavu a předčasnému úmrtí desítek Američanů, a to v průměru o deset let.

Porostou náklady lidí na zdravotní péči a trh také ztratí cenné produktivní pracovníky. Spolu s dalšími negativními efekty to bude pro ekonomiku země znamenat ztrátu skoro půl miliardy.

Vědci to vypočetli na základě údajů o vypouštěných emisích, hustotě osídlení a dopravy, zdravotních rizicích a vzorcích počasí. Rovněž predikují, že pokud se necelého půl milionu vozidel nepodaří svolat a opravit do konce příštího roku, vyžádá si to navíc dalších 130 předčasných úmrtí a 840 milionů dolarů.

Ještě výrazně horší budou následky v Evropě, kde je obliba dieselových motorů mnohem vyšší. Samotný Volkswagen tam od roku 2008 prodal přes deset milionůaut na naftu. Do servisů svolal osm milionů podvádějících vozů a dalšího půl milionu těch, u kterých má na přítomnost nepoctivého softwaru podezření.

„V Evropě je obyvatelstvo více koncentrováno v městských oblastech, což jej více vystavuje znečištěnému ovzduší. Rovněž automobilů s podvodným softwarem tam jezdí výrazně víc. Následky proto budou mnohem dalekosáhlejší,“ uvedl profesor na MIT a vedoucí studie Steven Barrett s tím, že počet předčasných úmrtí půjde do stovek, možná i tisíců.

Dieselgate se zřejmě stane jednou z nejdražších a nejsmrtelnějších afér automobilového průmyslu. Pro srovnání, loni vyplul na povrch problém koncernu General Motors se spínacími skříňkami. Ty se někdy během jízdy samy vypnuly, čímž přestaly fungovat posilovače řízení, brzd a další. Přestože automobilka problém zjistila už v roce 2001, svolávat první vozy začala až v roce 2014.

Celosvětově bylo v několika vlnách svoláno téměř 30 milionů aut, na rozdíl od případu Volkswagenu ale většina z nich jezdila v USA. Celkem General Motors vyplatila odškodnění za 124 úmrtí, 17 vážných a 258 méně vážných zranění. Spolu s pokutami šlo o jednotky miliard dolarů.

Více než miliardu stál i pokus Toyoty zatajit problémy s nekontrolovatelnou akcelerací svých vozů v roce 2009.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!