Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Energetici se bojí léta, solární zdroje ohrozí síť

Ekonomika

  20:00
PRAHA - Špatná předpověď počasí vám nemusí jen zkazit dovolenou. V posledních týdnech způsobuje problémy také energetikům, kteří mají na starosti spolehlivost dodávek elektrické energie.

Ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Při slunečném počasí proudí do sítě až 1400 megawattů výkonu solárních elektráren. Pro srovnání, stejný výkon mají tři bloky jaderné elektrárny Dukovany. Pokud jsou energetici na takovou situaci připraveni, mohou ji vyřešit.

Čtěte také:


Správce přenosové soustavy ČEPS omezí výkon uhelných elektráren, případně přebytky vyváží do zahraničí. "I ve velmi slunečných dnech se nám stalo, že jsme žádný problém s bilancí nezaznamenali," dodává mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Rozhoduje počasí
Problém však nastává v okamžiku, kdy předpověď počasí nevyjde. Již několikrát se ČEPS potýkal se situací, že nečekaně přišlo slunečné počasí a do sítě proudilo o pět procent víc energie.

Grafika - nestabilní solární energie

"Na druhé straně jsme řešili i situaci, kdy předpoklad výroby solárních elektráren byl kolem 1200 megawattů, ale ve skutečnosti – vlivem špatné předpovědi počasí – dosáhla výkonu jen kolem 200 megawattů," zmínila mluvčí ČEPS. V tomto případě musel správce přenosové sítě řešit krizovou situaci dovozem elektřiny ze zahraničí.

Největší problémy mohou nastat v letním období, kdy bývá nižší spotřeba elektřiny a naplánována je řada odstávek uhelných elektráren a tepláren. "V tomto období je soustava mnohem citlivější na neplánované odchylky v systému vlivem omezených regulačních možností elektráren," doplnila Dvořáková.

Potíže s udržením stability sítě utvrzují provozovatele páteřní přenosové soustavy a rozvodných sítí v názoru, že další solární elektrárny si již Česko nemůže dovolit. Do počátku srpna chtějí prověřovat jejich dopad na kvalitu dodávek a spolehlivost provozu elektrizační soustavy. Nejdřív v září oznámí, zda zruší takzvaný stop stav aspoň pro malé instalace solárních panelů na střechy budov.

Starosti však českým energetikům nezpůsobují pouze nestabilní solární panely. Další komplikace s sebou přináší rozhodnutí německé vlády odstavit z provozu sedm jaderných bloků.

Problémy přidělává i Německo
"Je to poměrně drastický zásah do provozu elektrizační soustavy, který bude mít vliv i na spolehlivost," varuje ČEPS. Na jihu Německa, který je dlouhodobě závislý na dovozu elektřiny ze zahraničí, musely energetické koncerny vypnout tři jaderné bloky.

Čtěte také:

Fritz Vahrenholt, šéf jedné z firem skupiny RWE, dokonce varoval před rizikem blackoutu – kolapsu dodávek proudu v Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

Výpadek nahrazují uhelné a plynové elektrárny v celé střední Evropě. Vzrostl mimo jiné i vývoz elektřiny z Česka do Německa.

Autor: