Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Cenové stropy nic nevyřeší, kritizuje Evropu šéf arabského ropného gigantu

ilustrační snímek foto: Reuters

Plány Evropské unie na omezení cen elektřiny pro zákazníky a zdanění energetických společností nejsou dlouhodobým ani užitečným řešením globální energetické krize, která je z velké části způsobena nedostatečnými investicemi do uhlovodíků. Řekl to v úterý šéf saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco Amín Násir.
  15:34

Násir dále tvrdí, že omezení cen energií možná pomůže spotřebitelům v krátkodobém horizontu, neřeší ale skutečné příčiny. Smysl podle něj nedává ani vyšší zdanění firem, když mají zvyšovat produkci.

Vlády po celé Evropě v rámci boje s energetickou krizí, která zvyšuje inflaci, utratily stovky miliard eur za snížení daní a za různé dávky a dotace. Podle plánů EU oznámených minulý týden mají být energetickým firmám odebrány nadměrné zisky a následně přerozděleny, aby se snížila zátěž spotřebitelů.

Konflikt na Ukrajině není hlavní příčinou

Šéf ropné společnosti uvedl, že pokračující nedostatečné investice do uhlovodíků v době, kdy stále nejsou dostupné alternativy k fosilním palivům, jsou hlavní příčinou problému. Konflikt na Ukrajině dopady energetické krize zhoršil, její hlavní příčinou ale není, upozornil. „Bohužel, i kdyby dnes konflikt ustal, jak bychom si všichni přáli, energetická krize by neskočila,“ dodal.

Saudi Aramco pokračuje v investicích, které mají do roku 2027 zvýšit kapacitu těžby ropy v zemi na 13 milionů barelů denně. Násir však upozornil, že celosvětově jsou investice do uhlovodíků stále příliš nízké, krátkodobé a přicházejí pozdě. Volná kapacita na trhu je malá a poptávka je poměrně vysoká.

Celosvětově se volná kapacita pohybuje kolem jednoho a půl procenta globální poptávky. Zásoby ropy jsou pak příliš nízké a faktor strachu stále brání důležitým investicím do ropy a zemního plynu.

„Způsobuje to, že dlouhodobých projektů ubývá,“ dodal Násir. Zdůraznil ale, že energetická krize neznamená, že by se měly změnit klimatické cíle. „Svět ale potřebuje životaschopnější plán energetické transformace,“ upřesnil.

„Nejlepší pomoc, jakou politici a každá ze zúčastněných stran mohou nabídnout, je sjednotit svět kolem mnohem důvěryhodnějšího nového plánu transformace,“ uzavřel šéf společnosti Saudi Aramco.

Ropná společnost Saudi Aramco je nejhodnotnější firmou světa, předběhla i technologický gigant Apple. V březnu oznámila, že se její celoroční zisk v loňském roce více než zdvojnásobil kvůli prudce rostoucím cenám ropy. Hodnota Saudi Aramco je zhruba 2,43 bilionů dolarů.

14. září 2022

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat