130 let
Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad | foto: Profimedia.cz

Nová vyhláška dostane soláry na bytovky, nepřejícím sousedům navzdory

Ekonomika
  •   15:45
Instalovat fotovoltaické panely na střechu panelového domu je za stávajících zákonů téměř nemožné. Všichni sousedé se musí dohodnout na jednom dodavateli, všichni musí souhlasit s tím, že energii ze solárů budou odebírat. Tyto podmínky se už příští rok změní díky nové vyhlášce Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Jde o novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Účinná bude od 1. ledna 2023. Energetický zákon dosud neumožňuje sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. Jedinou možností, jak solární panely na střechách bytových domů provozovat, je sloučit odběrná místa do jediného. Před tím ale ERÚ dlouhodobě varoval: Pokud spotřebitel nemá samostatné odběrné místo, pro systém neexistuje. Nemůže si mimo jiné vybrat ani vlastního dodavatele energií, upozorňuje ERÚ.

„Tyto komplikace byly důvodem, proč decentrální zdroje v podmínkách bytových domů dosud fungovaly jen zřídka – na rozdíl od rodinných domů, kde vidíme rozvoj domácích elektráren nejen v posledním roce,“ uvádí Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

„Novelizovaná vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou je naším legislativním příspěvkem ke komunitní energetice. Nově otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro stavební bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek,“ říká Trávníček.

Vůdčí odběrné místo

Vyhláška zavádí status vůdčího odběrného místa, ke kterému bude připojena fotovoltaika na střeše. Prostřednictvím tohoto místa bude bytový dům prodávat přebytky nespotřebované elektřiny do sítě.

Vedle vůdčího odběrného místa ale budou stále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Ty si tedy budou moci nadále vybírat vlastního dodavatele a také ochrana spotřebitele u nich zůstane nedotčena.

Novela vyhlášky navíc odstraní nutnost mít souhlas všech vlastníků bytů či podílníků družstev. Fotovoltaika se tak bude instalovat, i když s tím někteří nebudou souhlasit.

V zákonech nicméně ještě zůstávají dva zádrhele, které brání instalaci solárů na střechy panelových domů. Fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 10 kilowatt musí mít stavební povolení a licenci od Energetického regulačního úřadu. Poslaneckou sněmovnou nyní prochází novela, která by limit posunula na 50 kilowatt. Není ale jisté, zdali se stihne do konce roku 2022.

Autor: sam