Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energošmejdi se aktivizují s oživením trhu. Úřad loni rozdal rekordní pokuty

  11:25aktualizováno  11:25
Rekordní pokuty v souhrnné výši 14,3 milionu korun udělil za praktiky proti spotřebitelům v loňském roce Energetický regulační úřad (ERÚ). Je to nejvyšší částka za více než jeho dvacetiletou historii. Rovněž padla nejvyšší sankce v jediném řízení. Dodavatelé dostávali přísné pokuty zejména za nedodržení fixovaných cen a za pozdní vyúčtovávání. Přibylo kontrol i vysokých pokut pro zprostředkovatele.

Energetický regulační úřad | foto: Profimedia.cz

Kromě pokutování může ERÚ v krajním případě sáhnout i ke zrušení licence. V loňském roce takto potrestal dodavatele Lidová energie, který tak už na trhu nesmí působit. V některých případech byly pravomocné pokuty udělené se zpožděním proto, že dodavatelé proti provostupňovému rozhodnutí úřadu podali tzv. rozklad. Ten je ve správním řízení jakousi obdobou odvolání. Následně byly řešeny a dokončeny v rámci druhé instance.

Další pokuty byly v loňském roce uložené zatím v prvním stupni, uvádí Energetický regulační úřad v tiskovém prohlášení, které má iDNES.cz k dispozici.

„V roce 2024 jsme udělili vůbec nejvyšší pokutu za praktiky proti spotřebitelům, rekordní byla i celková výše sankcí,“ shrnuje Jan Šefránek, předseda Rady ERÚ. „Často jsme řešili problémy s vyúčtováním, které někteří dodavatelé ani nezasílali. Určité pokuty, včetně té nejvyšší, se týkaly prohřešků způsobených ještě během energetické krize,“ dodává Šefránek.

Zároveň upozorňuje, že nepoctiví dodavatelé a zprostředkovatelé se kontrolám a pokutám nevyhnou ani v budoucnu. „Několik sankcí, a to i velmi vysokých, jsme ostatně již udělili v prvním stupni a letos je dokončíme. Kromě stíhání prohřešků budeme klást velký důraz také na jejich předcházení,“ upřesňuje šéf ERÚ. Podle něj je důležitá osvěta spotřebitelů, ale i posilování práv zákazníků a zpřísňování podmínek pro nepoctivé obchodníky.

Samotnému sankčnímu řízení, v němž se rozhoduje o pokutách či odebrání licence, často předchází dozorová činnost. ERÚ loni obdržel celkem 480 podnětů na kontrolu jednání dodavatelů a zprostředkovatelů vůči spotřebitelům. Meziročně se sice jedná o pokles (v roce 2023 to bylo 668), i tak však bylo podnětů více, než za roky 2020 a 2021 dohromady.

„Nejvíc podnětů směřovalo na kontrolu obchodníků. Nejčastějším problémem bylo, že vyúčtování za energii vystavili buď pozdě nebo ho nevyhotovili vůbec. Obraceli se na nás také výrobci elektřiny z fotovoltaických elektráren, kteří měli za to, že obchodníci jim neadekvátně snížili výkupní cenu za odběr,“ vysvětluje Martin Bortlík, ředitel sekce kontroly. Podle něj v těchto případech záleží na individuálním posouzení, zda to umožňují smluvní podmínky.

Výrazně však vzrostl počet podnětů na jednání zprostředkovatelů, proti roku 2023 až na trojnásobek. „Energošmejdi se bohužel aktivizovali v souvislosti s oživením trhu. Často svou činnost vykonávají neoprávněně bez registrace, tady se ale dá budoucím problémům jednoduše předejít, registr je totiž veřejně přístupný na našem webu,“ radí Bortlík.

MILIONOVÉ POKUTY V ROCE 2024
Výše sankceDodavatel/ZprostředkovatelNabytí právní mociZásadní přestupky
4 746 000 KčARMEX ENERGY a. s.10. 1. 2024• nedodržení fixní ceny
• požadování plateb za neobjednané služby
• nedodržení lhůty při reklamaci
1 500 000 KčMarketing 23 s. r. o. (dříve Česká srovnávací s. r. o.)6. 6. 2024• neplnění informační povinnosti • nekalé obchodní praktiky
1 350 000 KčČeskomoravské energie s. r. o.2. 4. 2024• nekalé obchodní praktiky
1 200 000 KčELGAS Energy, s. r. o.4. 4. 2024• pozdní vyúčtovávání
1 000 000 KčLidová energie s. r. o.21. 2. 2024• pozdní vyúčtovávání

Zdroj: ERÚ, pozn.: V případě společností Marketing 23 a Českomoravské energie se jedná o zprostředkovatele, zbylé jsou dodavatelé energie.

Autor: