27. dubna 2012 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Američané chtějí, aby Temelín dostavěl Westinghouse

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA S blížícím se rozhodnutím o vítězi výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín sílí snaha Američanů podpořit účastníka tendru Westinghouse. Temelín byl jedním z hlavních bodů dnešního setkání ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby a amerického ministra energetiky Stevena Chu.

"Ujistil jsem ministra Chu, že z pohledu české strany probíhá výběrové řízení transparentním způsobem v souladu s časovým harmonogramem," uvedl Kuba. Zároveň také Chua upozornil, jak je důležité zapojit do zakázky české firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči dostali loni od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a nyní se snaží získat vazby na české podniky, neboť vědí, že to bude pro jejich úspěch důležité. Kromě amerického Westinghousu usiluje o zakázku také francouzská společnost Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

"Chápu, že je zájmem ČR při výstavbě nových bloků jaderné elektrárny nejen uzavřít obchod, ale i vyškolení místních odborníků pro bezpečný a spolehlivý provoz," řekl Chu.

Účastníci tendru předloží nabídky v červnu

Předložení nabídek od účastníků tendru o Temelín se čeká v polovině letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

O Temelínu jednají čeští politici se svými protějšky ze zemí všech účastníků tendru. Premiér Petr Nečas o zakázce hovořil loni při návštěvě u amerického prezidenta Baracka Obamy ve Washingtonu.

Temelín byl také významným tématem při loňské návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze. S francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym jednal Nečas o Temelínu naposledy při únorové návštěvě Paříže.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Američané budou spolupracovat s Českem na jaderném výzkumu

Kromě temelínské zakázky chtějí Američané s Čechy navázat spolupráci v oblasti vědy. Chu s Kubou jednali o přípravě česko-amerického centra spolupráce v oblasti civilního jaderného výzkumu. Ministři také hovořili o dalším prohloubení obchodních vztahů mezi Českem a Spojenými státy, uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!