3. května 2012 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Američané objevili na Aljašce obrovské zásoby plynu

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká vláda oznámila průlom v průzkumu potenciálně ohromných ložisek plynu v podobě takzvaného metan hydrátu. Zkušební vrty nalezly na Aljašce vysoce slibný rezervoár plynu v této formě. Nové zdroje plynu by mohly v budoucnu dál výrazně zvýšit již tak masivní americké rezervy energetické suroviny.

Ministerstvo energetiky USA ve spolupráci s americkou ropnou skupinou ConocoPhillips a japonskou státní společností Japan Oil, Gas and Metals National Corp (JOGMEC) vhánělo do formace metan hydrátu v severozápadním aljašské oblasti North Slope směs oxidu uhličitého a dusíku. První testy ukázaly stabilní tok plynu z ložiska, sdělilo ministerstvo podle agentury Reuters.

Metan hydráty

Metan hydráty jsou ložiska plynu ve formě ledových krystalů, které se nacházejí na dně kontinentálních šelfů a těsně pod arktickým permafrostem.

Zahájení ekonomicky rentabilní těžby této formy plynu je podle ministerstva zatím řadu let vzdálené.

Spojené státy mají největší zásoby plynu na světě

"Je to sice jen začátek, tento výzkum by ale mohl vést k potenciálně významným novým zdrojům zemního plynu," uvedl ve sdělení ministr energetiky Steven Chu. Ministerstvo nabídne v letošním roce na další průzkum metan hydrátů 6,5 milionu dolarů (123 milionů korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Spojené státy nyní zažívají boom břidlicového plynu, díky němuž se za posledních několik let přeměnily z významného dovozce plynu v plně soběstačného producenta. Celkové rezervy plynu v USA už jsou díky plynu z břidlic nejvyšší na světě.

Průkopníkem metan hydrátu je Japonsko

Průkopníkem ve využití metan hydrátu je Japonsko. JOGMEC letos v únoru začala připravovat u japonského východního pobřeží jeho dobývání a zkušební těžba by měla začít v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Japonsko do roku 2001 investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metan hydrátu stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018. Předpokládá se, že světové zásoby metan hydrátů až desetinásobně přesahují celkové pozemské zásoby fosilních zdrojů.

Lidovky.cz, ČTK