2. září 2016 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Americké sankce postihly plzeňskou Škodu JS. Kvůli spojení s Gazprombank

Firma JS získala velkou zakázku pro slovenskou elektrárnu v Mochovcích (na snímku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma JS získala velkou zakázku pro slovenskou elektrárnu v Mochovcích (na snímku). | foto: Shutterstock

PLZEŇ Rozšíření sankcí USA proti Rusku, které ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo financí, se dotkne první české firmy. Sankce postihnou plzeňskou Škodu JS, a to kvůli jejímu spojení s ruskou skupinou Gazprombank.

Jako první o tom informoval server IHNED.cz. Nově jsou na černé listině USA například firmy, které se podílejí na stavbě mostu přes Kerčský průliv na anektovaný Krym a také dceřiné firmy plynárenského kolosu Gazprom.

Škodu JS – která se zabývá budováním jaderných elektráren – vlastní od roku 2004 silná ruská skupina OMZ z oblasti těžkého strojírenství, většinovým vlastníkem akcií je podle serveru právě Gazprombank. Mluvčí Škody JS Jan Stolár se zatím blíže k sankcím nevyjádřil.

„V této chvíli se s rozhodnutím seznamujeme a budeme zjišťovat, zda bude mít v budoucnu vliv na naši společnost,“ řekl Stolár. Sektorové sankce pro Škodu znamenají, že nemůže u amerických společností získat investice, stejně jako její mateřská Gazprombank.

Škoda JS s 1100 lidmi utržila loni 3,51 miliardy korun, meziročně o pětinu více. Hrubý zisk vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz