3. dubna 2012 7:03 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Americký solární gigant vyhlásil bankrot

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy... | foto: Lidovky.cz

LOS ANGELES Americká firma Solar Trust of America LLC, která vlastní práva na rozvoj největšího světového projektu výroby elektřiny ze slunce, v pondělí požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Je to důsledek nedávného pádu jejího německého většinového vlastníka Solar Millenium, jedné ze čtyř německých výrobců solárních zařízení, kteří v posledních měsících vyhlásily bankrot. V podnělí jejich řady rozšířil kdysi největší světový producent fotovoltaických panelů Q-Cells.

ČTĚTE TAKÉ:

Solar Trust má práva na Blythe Solar Power Project v jihokalifornské poušti. Ten právě před rokem získal od americké vlády podmíněnou úvěrovou garanci na 1,2 miliardy dolarů (22,3 miliardy Kč) a jeho osud je zatím podle agentury Reuters nejasný.

Solar Trust došly peníze po krachu mateřské firmy

Solar Trust je tak dalším případem bankrotu firmy, která získala od vlády prezidenta Baracka Obamy podporu, po loňském krachu Solyndry. Její bankrot se kvůli řadě podezřelých okolností stal pro Obamovu vládu a její masivní subvence producentům zelených technologií značným problémem a Kongres jej stále vyšetřuje.

Solar Trust uvedla, že jí došly peníze poté, co Solar Millenium v prosinci vyhlásila platební neschopnost a uchýlila se pod soudní ochranu. Solar Millennium má v Solar Trust 70 procent a po bankrotu se snažila prodat tento podíl německé firmě Solarhybrid, která ovšem brzy poté rovněž zbankrotovala.

Provozní ředitel Solar Trust Edward Kleinschidt uvedl, že druhý vlastník, jímž je další německá firma Ferrostaal, jeho firmě žádnou finanční pomoc neposkytuje. Firma již promeškala dvě platby nájemného v projektu Blythe a nebude moci vyrovnat ani další spatné částky.

Dluhy převažují hodnotu firmy až desetinásobně

Společnost požádala o ochranu před věřiteli soud ve státě Delaware. Hodnota firemních aktiv se odhaduje na maximálně deset milionů dolarů, zatímco její dluhy se pohybují mezi 50 až 100 miliony dolarů.

Přední německý výrobce fotovoltaických panelů Q-Cells dnes uvedl, že vyhlásí v úterý bankrot a stane se další obětí krize solárního sektoru.

Výrobci zejména v Německu a USA se loni v důsledku propadu cen panelů, přebytku výrobních kapacit a poklesu masivních vládních subvencí dostali po letech bouřlivého boomu do hluboké krize. V Německu v posledních měsících vyhlásili bankrot přední producenti solárních zařízení Solon, Solar Millenium a Solarhybrid.

Vlnu bankrotů zažívají i producenti solárních technologií v USA v čele s nejznámějšími případy Solyndra a Evergreen Solar. Silné ztráty minulý měsíc oznámila americká First Solar a značné potíže mají kvůli omezování západních subvencí i čínští výrobci v čele s firmou Suntech.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!