5. října 2012 13:20, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Areva Temelín nedostaví, ČEZ ji vyřadil z tendru za stovky miliard

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

Představenstvo společnosti ČEZ rozhodlo o vyřazení francouzské Arevy z miliardového tendru na dostavbu Temelínu. Důvodem jsou závažné nedostatky v nabídce. Rozhodnutí vedení energetického gigantu potvrdil serveru Lidovky.cz zdroj z vedení. Areva uvedla, že se proti rozhodnutí ČEZ odvolá.

Bitvu o zakázku, jejíž cena se pohybuje podle odhadů mezi 200 až 300 miliardami korun, tak mezi sebou svedou americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. ČEZ již dříve oznámil, že vítěznou firmu vybere během roku 2013.

Problémy Arevy ve světě

ČEZ zatím nechce komentovat, zda svůj podíl na vyřazení Arevy neměly také letité problémy, které má Areva při výstavbě prvních moderních reaktorů typu APR ve Finsku a Francii. Finský zákazník, podnik TVO, proto zahájil proti Arevě arbitrážní řízení a požaduje finanční kompenzaci ve výši 2,3 miliardy eur (57 miliard korun).

Náklady na výstavbu nového bloku ve finském Olkiluotu totiž vzrostly oproti původně dohodnutým třem miliardám eur na téměř dvojnásobek. Blok měl být hotový v roce 2009. Realita je přitom taková, že není jisté ani dokončení v průběhu roku 2014.

"U ostatních uchazečů zatím nebylo shledáno, že by v některých bodech nesplnili požadavky zadavatele," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v tiskové zprávě.

"Konkrétní důvody (vyřazení Arevy, pozn. red.) budou veřejnosti sděleny až poté, co proběhnou veškeré možnosti případného odvolání, tak aby byla naplněna korektnost tendru," doplnil Kříž.

Areva už v reakci vyjádřila přesvědčení, že všechna zadávací kritéria tendru splnila a je připravena otázky vznesené společností ČEZ řešit. "Jsme přesvědčeni, že pro ČEZ máme tu nejkonkurenceschopnější nabídku a náš závazek k projektu dokončení Temelína zůstává nezměněn," uvedla francouzská firma v tiskové zprávě.

Nabídky třech společností dostal ČEZ na začátku prázdnin. Areva ve svých dokumentech například slibovala vytvoření 10 000 pracovních míst a zdůrazňovala, že více než dvě třetiny prací přihraje tuzemským firmám.

Zbylé dvě společnosti budou mít možnost do jara 2013 nabídky ještě doplnit. Dostavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by pak měla začít v roce 2016 či 2017. Firmy totiž budou potřebopvat povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, stavebního povolení a další dokumentace. Konec je naplánován na rok 2025.

Dostavba Temelína

srpen 2009 - ČEZ zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v JETE. Do tendru se přihlásil americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva.

říjen 2011 - Premiér Petr Nečas jednal v USA s americkým prezidentem Barackem Obamou o dostavbě Temelína, již dříve jednal i s představiteli francouzské vlády. V listopadu 2010 mluvil od dostavbě Temelína i prezident Václav Klaus během moskevského setkání s tehdejším premiérem Vladimirem Putinem a tématu se věnoval i prezident Dmitrij Medveděv během návštěvy Prahy v prosinci 2011.

říjen 2011 O dostavbu se ucházejí Westinghouse, Areva a česko-ruské konsorcium MIR.1200 složené ze společností ŠKODA JS, Atomstrojexport a Gidropress. Zájemci o dostavbu posléze začali uzavírat smlouvy s českými firmami o případné spolupráci.

červenec 2012 - Energetická společnost ČEZ obdržela nabídky na dostavbu Temelína od všech tří uchazečů. O den později po otevření obálek potvrdila, že všechny nabídky splnily náležitosti požadované zákonem o veřejných zakázkách.

5. října 2012 - Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž oznámil, že francouzská Areva nesplnila požadavky veřejné zakázky pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ ji z tendru vyřadil.

samMartin Samek, dtrDavid Tramba

Najdete na Lidovky.cz