Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Babiš vyměnil vedení správce ropovodů Mero. Do čela firmy míří Bruna

Zásobníky společnosti Mero, v nichž SSHR skladuje zásoby ropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky společnosti Mero, v nichž SSHR skladuje zásoby ropy | foto: © MeroČeská pozice

PRAHA Jedna ze strategických státních firem zažila personální třesk. Společnost Mero, která vlastní a spravuje českou část ropovodů Družba a IKL má nového šéfa Stanislava Brunu, který dosud vedl dozorčí radu.

Bruna ve funkci prvního muže Mera střídá dlouholetého generálního ředitele Jaroslava Pantůčka.

Ministerstvo financí, jediný akcionář společnosti Mero, na základě podnětu dozorčí rady odvolalo z představenstva společnosti už zmíněného Jaroslava Pantůčka, Libora Lukáška a Vlastimila Bouru.

Do představenstva společnosti byli naopak jmenováni Stanislav Bruna a Otakar Krejsa. Prvně jmenovaný se zároveň stal šéfem firmy. Po odchodu Bruny do představenstva společnosti bude dozorčí rada dočasně čtyřčlenná.

ČTĚTE TAKÉ:

„Všem třem dosavadním členům představenstva bylo nabídnuto, aby sami odstoupili s možností další spolupráce. Všichni to odmítli a dnes tedy byli rozhodnutím jediného akcionáře ze svých funkcí odvoláni,“ řekl pro Lidové noviny Ivan Souček, člen dozorčí rady společnosti Mero, který ve středu nahradil  Brunu ve funkci jejího předsedy.

„Úkolem nového vedení bude zajistit další zefektivnění hospodaření společnosti, zajistit kontinuitu obchodních vztahů s klíčovými zákazníky a připravit strategii společnosti v historicky nových podmínkách vývoje rafinérského průmyslu v celoevropském kontextu a tedy i v Česku,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Stanislav Bruna byl na středečním jednání představenstva zvolen jeho předsedou a pověřen řízením společnosti. Otakar Krejsa byl pověřen řízením úseku strategie.

Z bývalého vedení zůstává ve funkci Vít Tůma, který řídí provoz a investice. Čtvrtý člen představenstva, který bude mít na starosti finanční řízení, by měl být doplněn v příštích několika týdnech.

Odvolaní členové představenstva Pantůček a Lukášek a s nimi i Tůma prozatím zůstávají členy představenstva Mera Germany, dceřinné společnosti Mero ČR.

Mero (mezinárodní ropovody) je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL a společností zajišťující skladování nouzových strategických zásob ropy ve vlastnictví České republiky.

Jediným akcionářem této strategické společnosti je Česká republika prostřednictvím Ministerstva financí, které v ní vykonává akcionářská práva státu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...