10. června 2014 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Test: baterie za šest korun vydrží skoro stejně jako ty pětkrát dražší

Baterie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baterie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Levné tužkové baterie za šest korun se výdrží téměř neliší od pětkrát dražších. Nejlepší ze 13 porovnávaných jednorázových alkalických baterií dostupných v Česku vydržela přes osm hodin, nejhorší jen o hodinu méně. Průměrná výdrž činila sedm hodin a 44 minut. Přitom levné baterie privátních značek obchodních řetězců často překonaly drahé baterie známých značek.

Uvedl to server časopisu dTest. Laboratorní měření baterií, ze kterých dTest vycházel, simulovala použití baterií jednak v hračce s elektromotorem, třeba autě na dálkové ovládání, a v blesku fotoaparátu. Nejlépe si vedla jedna z nejdražších tužkových baterií s výdrží osm hodin a 20 minut.

ČTĚTE TAKÉ:

Ale na druhé místo se dostala s časem jen o devět minut horším pětkrát levnější baterie jednoho z řetězců. Nejhorší výsledek činil sedm hodin a 20 minut a patřil podle dTest jedné z dražších baterií.

"Zkoušky ukázaly, že výkonnost jednotlivých výrobků střední třídy se neliší natolik, aby to ospravedlnilo vysoké pořizovací náklady některých z nich. Reklamní tvrzení o vysoké výdrži baterií předních značek je tudíž třeba brát s rezervou. Nejlevnější výrobky v testu předčily většinu těch dražších," sdělil redaktor časopisu dTest Jan Hrouda.

Pokud kupující přihlédne k ceně, je podle něj jasné, že se nevyplatí utrácet za nejdražší tužkové baterie.

Lidovky.cz, ČTK