Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Boom nenastal. Proč Polsko není plynovým Eldorádem?

Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. | foto: Reuters

VARŠAVA Plyn z břidlic měl z Polska udělat energetickou velmoc a zajistit blahobyt pro celé generace. Ještě před půldruhým rokem to slibovali politici. Teď se ale hledání plynu zpomaluje a investoři odcházejí. Polský břidlicový plyn se totiž stal velkou neznámou.

Nevíme, kolik ho je, protože málo hledáme. Hledáme málo, protože chybějí stabilní zákony a politika. Za to mohou ti, co voličům slibovali plynový ráj, píše na svém webu polská televize TVN 24.

"Břidlice jsou, plyn je, oheň plane. Stačí se pustit do práce. S umírněným optimismem odhadujeme, že komerční využití začne v roce 2014," řekl premiér Donald Tusk 18. září 2011 u vrtu v obci Lubocino. V roce 2035 měli být Poláci v plynu soběstační.

ČTĚTE TAKÉ:

Teď báňský úřad oznámil, že z vrtu přestal plyn proudit. Současně z Polska odcházejí další západní firmy. Nadšení se vytratilo. Čekal se boom, ale přišlo rozčarování. Příčina ale není jen jedna - díl viny nese i polská vláda, která nedostatečně povzbuzovala k investování do nákladného a nejistého podniku.

Jsou i technologické problémy: kvůli odlišné geologické struktuře nelze jen okopírovat osvědčené americké metody. Odhadované zásoby jsou také mnohem menší, než slibovaly předpovědi před pár lety. Na vzestupu je také konkurence: břidlicové vrstvy totiž nemá jen Polsko a firmy se hrnou tam, kde se dá rychleji a více vydělat.

Investice do Polska? Riskantní

Během necelého roku se z Polska stáhly tři velké severoamerické firmy. Jako první to byl těžební obr ExxonMobil. Dostal šest koncesí, ale vykonal dva vrty. Poté, co loni podepsal strategickou dohodu s ruskou Rosněftí, ohlásil, že investice v Polsku mu nevycházejí. Neví se, jakou roli sehráli Rusové, které děsila představa, že Polsko bude v plynu soběstačné.

Daňové prázdniny

Polský ministr financí Jacek Rostowski.

Polský ministr financí Jacek Rostowski.

Aby Polsko těžbu víc zatraktivnilo pro zahraniční investory, oznámil ve středu ministr financí Jacek Rostowski daňové prázdniny pro těžaře až do roku 2020.

"Zákon o zdanění břidlicového plynu nabude účinnosti v roce 2015, daň ale nebudeme vybírat až do roku 2020, abychom přilákali firmy k těžbě plynu," citovala ministra agentura Reuters.

Odchází také americký Marathon Oil a kanadský Talisman Energy, dohromady se 14 koncesemi. Oficiálně kvůli neuspokojivým výsledkům z prvních vrtů. Ale prý i kvůli protežování domácích firem.

Jestli se západní investoři obávají, že jim koncese neprodlouží, nelze se divit, že přestávají investovat už teď, kdy přibývá jiných trhů. Ukrajina před pár měsíci podepsala velký kontrakt s koncernem Shell, do Litvy přichází Chevron, podobně jako do Rumunska. Irský San Leon Energy sice označuje polská naleziště za prioritní, ale investuje i ve Španělsku, Albánii a Maroku.

"Je fakt, že sami nejsme s to těžbu rozvinout. Na plánovaných více než 300 vrtů do roku 2021 chybějí desítky miliard zlotých a poskytnout je mohou jen zahraniční společnosti. Také vymyslet vlastní technologie chvíli potrvá," píše TVN 24.

Potřeba je víc času i peněz

Těžba v Polsku je mnohem obtížnější než v USA. Poláci mají mnohem větší hustotu osídlení, což budí obavy z dopadů na životní prostředí. V Polsku jsou břidlicové vrstvy v hloubi 4,5 kilometru, zatímco za oceánem jsou jen 1,5 až 2,5 kilometru pod zemí. Zapotřebí je i mnohem více zkušebních vrtů, více času i peněz.

Ale i v USA zahájení těžby v průměru předcházely dva roky zkoušek z nejméně čtyř vrtů, přičemž úspěšný byl jen každý třetí. Mezitím se v Polsku udělalo 41 vrtů a vydalo 113 koncesí.

O zásobách plynu se v Polsku moc neví. Prognóza z loňského března odhadla zásoby na asi 350 až 770 miliard metrů krychlových břidlicového plynu. V porovnání s konvenčními nalezišti zemního plynu (140 miliard) je to hodně, ale americká agentura EIA v dubnu 2011 hovořila o 5,3 bilionech kubíků! To by stačilo na 200 let.

Záleží na politicích

Přestože plynu je méně a Poláci nebudou plynařskou velmocí, i tak by těžba zmírnila závislost na Rusku a pomohla tamní ekonomice. Podle analytika Keitha Smithe ale víc záleží na politicích, než na geologii nebo technologii.

"Politická rozhodnutí mohou zpomalit či urychlit těžbu. Vládní daňová politika, požadavky povinné spoluúčasti státních firem, jakož i podpora pro plynovody a další infrastrukturu budou pro rozvoj odvětví klíčové," tvrdí americký expert.

ČTĚTE TAKÉ:

Na geologickou strukturu a kalkulace investorů nemá polská vláda vliv. Problémem jsou obrovská zpoždění v oblastech, za něž odpovídá. Chybějí zákony a prováděcí předpisy. "Vládní politika či její absence je jedním z důvodů, proč zahraniční firmy odcházejí. Bylo by třeba je povzbuzovat, a ne znechucovat," říká analytik Tomasz Chmal.

Plyn z břidličných formací byl v Polsku od začátku politickým tématem. S vizí Eldoráda se mávalo před volbami, ale jak přibývalo problémů, ztrácel břidlicový plyn v očích politiků přitažlivost.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...