18. října 2015 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Brabec: Prolomení limitů těžby na Bílině je krajní možnost

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Prolomení limitů těžby uhlí na dole ČSA je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vyloučené. Na dole Bílina je podle něho možné pouze tehdy, když uhlí půjde prioritně do tepláren. Ministr to řekl v nedělníém diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Možným prolomením limitů se má v pondělí zabývat vláda.

Prolomení limitů v dole ČSA by vyžadovalo bourání domů v Horním Jiřetíně a Černicích. Prodloužení těžby v dole Bílina žádnou obec přímo neohrožuje, těžba by se ale přiblížila k obcím Braňany a k Mariánským Radčicícm.

Dva návrhy usnesení

Ministři by tak na pondělním výjezdním zasedání v Ústí nad Labem mohli učinit dlouho očekávané rozhodnutí o těžebních limitech. Na jednání kabinetu budou dva návrhy usnesení, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat. Oba počítají s prolomením limitů na dole Bílina. Zasedání vlády budou kvůli rozhodnutí o limitech provázet protesty, a to jak zastánců, tak odpůrců prolomení limitů.

Jak dlouho vydrží zásoby?

„Současné zásoby v dole ČSA vystačí do roku 2025 a na dole Bílina do roku 2038. Je proto ještě čas pracovat na změně struktury zaměstnanosti v severozápadních Čechách,“ řekla. Pro obyvatele Horního Jiřetína a dalších obcí nacházejících se nad ložisky uhlí by ale jedinou jistotou bylo odepsání těchto uhelných zásob, dodala Drápalová.

Podle Brabce prodloužení těžby, které bude mít negativní dopad na životní prostředí a zdraví lidí, musí být kompenzováno veřejným zájmem. „Tím je zejména udržení sociálně únosné ceny tepla nebo zaměstnanosti,“ řekl. Přesto chápe prolomení limitů i na dole Bílina jako krajní možnost. Zároveň proto neuvedl, jak bude v pondělí v této věci hlasovat.

Preferec tepláren

„Pokud k prodloužení těžby v případě Bíliny, která je vlastněná společností ČEZ, dojde, mělo by uhlí preferenčně směřovat právě do tepláren. Jak velká část bude do tepláren směřovat, zatím není rozhodnuto. Jisté ale je, že stát dokáže ohlídat, kam bude uhlí směřovat,“ řekl Brabec.

Podle předsedkyně Strany zelených Jany Drápalové jsou zelení proti prolomení limitů a jakémukoliv zasahování do vládního usnesení z roku 1991, které stanovilo současné hranice uhelných revírů. Nevyužití uhlí za limity není podle ní krokem proti horníkům.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.