Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Břidlicový plyn může pokrýt až desetinu spotřeby, tvrdí plynaři

Pokud by se v Česku potvrdily zásoby břidlicového plynu, mohlo by se tímto zdrojem pokrýt pět až deset procent roční spotřeby plynu. Informovala o tom Česká plynárenská unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klíma 15.5.2012 13:51

Re: povolit průzkum

Problém je ovšem ten pane Prunere, že ty státy mají obrovské rozlohy a vhodné geologické podmínky, navíc BP se těží v oblastech s prakticky nulovou hustotou osídlení.

J. Klíma 15.5.2012 13:46

V USA

se tento plyn těží na obřích plochách s geologicky homogením terénu bez vstevních zlomů apod. Tedy v členitém a nesourodém terenů ČR je na hony vzdálený tomu co je v USA a je nevhodný pro těžbu BP a její produktivita a spolehlivost by byla mizivá. Tedy lobby, lži, úplatky korupce, zničená země a kvalita životů desetitisíců obyčejných lidí...

P. Pruner 15.5.2012 7:51

povolit průzkum

Těžba břidlicového plynu je nové odvětví. Nezdá se mi rozumné tuto možnost dopředu paušálně odmítat a nepovolit ani průzkum. O jeho využití mají zájem především vyspělé státy pro snížení své energetické závislosti na dovozech ze zahraničí, ze států které nejsou 100% stabilní a 100% dodržující smlouvy. Chtějí ho těžit  státy v nichž ekologie není rozhodně na nižší úrovni než u nás.

M. Charouz 14.5.2012 23:46

Další bublina?

Neproběhla nedávno tiskem zpráva, že předpokládané zásoby BP se v Polsku nepotvrdily?

J. Malik 14.5.2012 22:14

Bludy HF lobby

Přebíráte zprávy, u kterých si neověříte pravdivost. Necháváte mluvit lidi (např. pan Benada), kteří radí britské firmě Cuadrilla, která zde chce těžit. Tj. je interesován a patrně placen za šíření dezinformací. Dokonce jdete tak daleko, že nedáte zaznít ani protistraně. Snižujete tak hodně úroveň listu a matete čtenáře. Škodlivost těžby je vědecky opakovaně prokázána jak v metodě, tak jejími haváriemi. Snížení nezávislosti? Spekulace. Zatím jsou 3 území a my po konzultaci s geology víme, že tu k těžbě není nic. Jak chcete z nuly udělat 10%? To umí jen lobisti. Za Koalici STOP HF, Jiří Malík, vedoucí národní kampaně

PS: Měli bychom se raději starat o to, jak energii šetřit. Těžba BP je vrtěti psem. Pokud dáme na plochu předpokládáných vrtů v průzkumných území soláry, což by taky nebylo nic moc esteticky, dostaneme za desetiletí více energie než z BP (u nás zcela určitě). A navíc nebudeme mít plno jedů v podzemí a otrávenou pitnou vodu. Jediné rozumné řešení otázky břidlic. Schválit zákon na zástavu HF metody v ČR na celém území státu. 

M. Smrž 14.5.2012 22:01

Břidlicový plyn je zločin

O tom, že se "nikdy nic nestalo" pojednává například film GASLAND, který je možno vidět na youtube, kde tryská metan z vodovodních kohoutků a teče špinavá vody místo pitné. Voda se brzy stane nejcenější komoditou.

Podle renomovaného časopisu Nature způsobuje břidličný plyn při těžbě mnohem více emisí než ty, které jsou spojeny s těžbou klasického zemního plynu. Při těžbě plynu hydro frackingem dochází ke ztrátám metanu v rozmezí 3,6 až 7,9 procent celkové produkce v srovnání se ztrátami klasické těžby, které jsou 1,7 až 6 %. Ekvivalent ročních emisí plánované těžby například ve Weinviertel v Rakousku by tak byl o třetinu vyšší než celorakouské emise způsobované dopravou.

Vedle tohoto je vějička zvýšení soběstačnosti zcela klamnou. Metan lze vyrobit z obnovitelně generované elektřiny, reakcí mezi elektrolytickým vodíkem a oxidem uhličitým. Poloprovozní jednotka již je postavena a nyní průmyslovou verzi staví automobilka Opel v MW formátu.

v. čajka 14.5.2012 21:15

I kdyby to bylo 100%,co z toho,

když nad tímto způsobem dybývání kroutí hlavou i sami geologové. Václav Cílek nedávno řekl, že pouhých dvacet procent geologů je pro, ale jen za dodržení všech podmínek, jaké jsou dnes známy. Zbylých osmdesát je proti a to za všech okolností. Pro zisk britských a amerických společností se tu podstupuje neúnosné riziko. Takže nebrat! Rozumná a prozíravá ta země, která nepustí tyto gaunery přes svůj práh. V tomto se máme ještě co učit. Dokonce i od bulharů.


Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...