15. září 2016 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Britové se vracejí k atomu. Odkládanou jadernou elektrárnu jim postaví Francouzi s Číňany

Plánovaná jaderná elektrárna Hinkley Point C. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plánovaná jaderná elektrárna Hinkley Point C. | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská vláda ve čtvrtek schválila projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci července překvapivě rozhodla přezkoumat. Bude to první atomová elektrárna v zemi postavená za poslední dvě desetiletí.

Projekt má uskutečnit francouzská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN). Souhlas s projektem za 18 miliard liber (v přepočtu 572 miliard korun) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF.

Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Na tomto místě má vyrůst nová britská jaderná elektrárna Hinkley Point C v Somersetu.

Na tomto místě má vyrůst nová britská jaderná elektrárna Hinkley Point C v Somersetu.

Peking v srpnu varoval, že neschválení projektu by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou.

List Financial Times s odvoláním na čínské představitele uvedl, že zrušení projektu by mohlo mít negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…