15. září 2016 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Britové se vracejí k atomu. Odkládanou jadernou elektrárnu jim postaví Francouzi s Číňany

Plánovaná jaderná elektrárna Hinkley Point C. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plánovaná jaderná elektrárna Hinkley Point C. | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská vláda ve čtvrtek schválila projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci července překvapivě rozhodla přezkoumat. Bude to první atomová elektrárna v zemi postavená za poslední dvě desetiletí.

Projekt má uskutečnit francouzská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN). Souhlas s projektem za 18 miliard liber (v přepočtu 572 miliard korun) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF.

Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Na tomto místě má vyrůst nová britská jaderná elektrárna Hinkley Point C v Somersetu.

Na tomto místě má vyrůst nová britská jaderná elektrárna Hinkley Point C v Somersetu.

Peking v srpnu varoval, že neschválení projektu by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou.

List Financial Times s odvoláním na čínské představitele uvedl, že zrušení projektu by mohlo mít negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!