Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Brožurky a dusno mezi věřiteli. OKD ale prozatím podrželi

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební... | foto: ČTK

Síň krajského soudu v Ostravě praskala ve švech a tamní pracovnice měly zpočátku potíže všechny věřitele OKD a jejich advokáty (věřitelů se do insolvenčního řízení přihlásilo přes pět set) vůbec vtěsnat dovnitř.

Hned u vstupu na věřitelskou schůzi dostal každý účastník instruktážní brožuru, ve které se management pokusil obhájit reorganizaci. Na první pohled jeho argument zrovna moc lákavě nezní. V případě, že cena koksovatelného uhlí poroste o 4,4 procenta ročně, což je více než optimistický předpoklad značně převyšující odhady ekonomických analytiků, splatí OKD ze svých pohledávek 2,5 procenta.

Každopádně po schůzi je jasné, že těžba černého uhlí na Ostravsku, patřící k regionu už přes dvě stě let, zatím nezanikne. Horníci budou do dolů fárat minimálně několik dalších let. Předlužené společnosti OKD včera její věřitelé povolili reorganizaci, kterou Krajský soud v Ostravě následně schválil. Doslova na poslední chvíli tak odvrátili konkurz, který by s největší pravděpodobností znamenal propuštění desítky tisíc zaměstnanců a sociální pohromu pro celý Moravskoslezský kraj.

Plán, který management těžařské firmy vypracoval, sice počítá s postupným útlumem těžby a uzavřením několika dolů, v těch zbývajících chce ale uhlí těžit minimálně do roku 2023.

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...
V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...

Pohledávky, které vznikly nebo vzniknou až po vyhlášení úpadku, ovšem OKD hodlá splatit kompletně. V případě nejhoršího scénáře konkurzu by prý společnost nemusela mít na výplatu ani jediné koruny. Nakonec tedy žádný div, že věřitelé pro reorganizaci zdvihli ruku.

I když se podobné rozhodnutí čekalo, v sázce bylo hodně a na atmosféře v ostravské soudní síni to bylo cítit. A nebylo to jen zadýchaným vzduchem.

Našli se i takoví, kteří protestovali. Proti reorganizaci se jako jediná vyslovila společnost Indus Praha, kterou si OKD najímaly jako bezpečnostní agenturu a nyní jí dluží více než deset milionů za služby poskytnuté v letošním roce. Hlasování se zdržela společnost Veolia, která OKD dodává energie. Prý bude ochotna reorganizaci v budoucnu podpořit, pokud se s OKD dohodne na vzájemných splátkách – k čemuž dojít nemusí, neboť Veolia v minulosti od OKD odkoupila jejich energetické hospodářství v transakci, kterou by firma nebo její správce mohli v budoucnu napadnout jako nevýhodnou. Podobné náznaky se již objevily.

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební společnosti OKD. Věřitelé budou rozhodovat o tom, jakým způsobem se bude ř ...

Naprostá většina věřitelů, hodnoceno výší pohledávek, se však ke slovu vůbec nedostala. Jak už LN minulý týden informovaly, insolvenční správce Lee Louda, jenž má na průběh celého oddlužovacího procesu dohlížet, totiž naprostou většinu z nich odmítl. Z dluhů za dvacet miliard jich do řízení nevpustil více než 17 miliard. Těžko říct, jak by rozhodnutí o reorganizaci dopadlo, kdyby i tito věřitelé dostali hlas.

Mezi ně totiž patří i samotný vlastník OKD, totiž fondy sdružené ve skupině Ad Hoc Group. I když Louda její pohledávky zavrhl, mohla ještě před soudem požádat, aby jí byla přidělena hlasovací práva. K velkému překvapení všech v sále se však nepokusila ani o to.

Zavírání dolů

Co se bude dít nyní? Věřitelé zároveň odhlasovali, že soudem dosazený správce Lee Louda by měl zůstat ve funkci. Nyní se tedy bude čekat na podrobný reorganizační plán, jejž má management OKD zveřejnit. I o něm se bude hlasovat. Již teď je jasné, že společnost počítá i s půjčkou od státu ve výši 700 milionů korun.

V následujících letech chce postupně utlumovat těžbu v dolech Paskov, Darkov, Lazy, ČSA a ČSM. Útlum má být, podobně jako reorganizace samotná, dokončen v roce 2023. Společnost se však zmínila, že v posledně jmenovaném dole je možné těžit až do roku 2028. Pokud vše proběhne podle plánu, tou dobou už bude OKD vlastnit někdo jiný. Cílem reorganizace je najít na trhu strategického partnera a v ideálním případě i budoucího kupce.

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební...

V budově Krajského soudu v Ostravě začala 11. srpna schůze věřitelů těžební společnosti OKD. Věřitelé budou rozhodovat o tom, jakým způsobem se bude ř ...

Mezitím se ale může stát celá řada věcí. Fondy sdružené v Ad Hoc Group, jež OKD ovládají nyní, s největší pravděpodobností podají k soudu žalobu, kterou se budou domáhat uznání svých pohledávek. Spor se může táhnout několik let. Pokud uspějí, vychýlí se síly v jejich prospěch a plně ovládnou řízení. Pokud ne, jednou z mála zbývajících možností zůstává mezinárodní arbitráž. Tou už koneckonců vládě před časem vyhrožovaly.

Své ale může ještě říct Lee Louda. V minulosti padaly časté zmínky o nevýhodných smlouvách a transakcích, v jejichž rámci se OKD zbavily miliardového majetku. Louda v pozici správce může část těchto kontraktů napadnout a v případě, že mu dá soud za pravdu, finanční pozici OKD výrazně vylepšit

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.