Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Brusel se zlobí, velké firmy v Německu nemusí platit zelenou přirážku

Solární panely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panely | foto: Shutterstock

BERLÍN Bruselu se nelíbí, že některé firmy v Německu mají výjimku z placení ekologické přirážky v ceně elektřiny. Píše to magazín Der Spiegel, podle něhož to Evropská komise považuje za porušení pravidel hospodářské soutěže Evropské unie a dotčeným společnostem hrozí, že budou muset doplatit miliony eur, které jim byly v předchozích letech odpuštěny.

Mluvčí eurokomisaře pro hospodářskou soutěž agentuře DPA potvrdil, že Brusel tuto kauzu prověřuje. Případné řízení s Německem ale začne nejdříve po prázdninách.

V Německu mají stejně jako v České republice producenti elektřiny z obnovitelných zdrojů garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu. Jelikož jsou vyšší než ceny na trhu, promítá se tento rozdíl do ceny proudu pro koncové zákazníky v podobě ekologické přirážky. Ta letos činí 5,3 centu (1,40 korun) za kilowatthodinu.

ČTĚTE TAKÉ:

Především firmy odebírající velké množství elektřiny jsou ale od jejího placení osvobozeny, aby se nesnižovala jejich konkurenceschopnost na trhu.

Podle Spiegelu se to týká zhruba 4500 podniků, podle deníku Süddeutsche Zeitung více než 2300. Ty tak podle odhadů ročně dohromady ušetří pět až sedm miliard eur (130 až 182 miliard korun). Tíha tohoto poplatku o to více dopadá na domácnosti a malé firmy, které nejsou z této povinnosti vyjmuty.

Výjimky pro golfové kluby

Výjimky kritizují také němečtí opoziční Zelení. Na interpelaci její expertky na životní prostředí Bärbel Höhnové ministerstvo hospodářství dokonce přiznalo, že tuto úlevu čerpají nejen velké průmyslové podniky, ale i golfové kluby.

"Není žádný důvod, proč by měly soukromé domácnosti platit účty za prodejny aut, pojišťovny nebo diskontní řetězce," prohlásila Höhnová.

Německo chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie do roku 2020 na 35 procent ze současných zhruba 25 procent, do roku 2050 až na 80 procent.

Úřad evropského komisaře pro hospodářskou soutěž to podle Spiegelu vnímá jako porušení pravidel EU a chystá se s Německem zahájit řízení. V budoucnu už podle jeho představ nemají existovat žádné výjimky z placení přirážky. S velkou pravděpodobností bude Brusel podle magazínu také požadovat zpětnou nápravu těchto nesrovnalostí. Osvobozené firmy by tak musely státu doplatit miliony eur.

Mluvčí evropského komisaře pro hospodářskou soutěž dnes podle DPA potvrdil, že Brusel prověřuje, zda se v případě osvobození od ekologické přirážky nejedná o státní pomoc, na kterou by Německo muselo mít povolení od EU.

Popřel ale informace Spiegelu, že řízení s Německem by mělo být zahájeno už ve středu. "Toto předběžné šetření ještě není ukončeno a další postup v něm se v žádném případě neplánuje před letními prázdninami," uvedl mluvčí. "To můžu dnes s určitostí říci," dodal.

Znevýhodnění pro Dány a Nory

Výjimky umožňuje německý zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten nedávno celý zpochybnil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Řada jeho ustanovení je podle německého eurokomisaře v rozporu s pravidly evropského vnitřního trhu a hospodářské soutěže. Oettinger se například pozastavil nad tím, jak Německo může podporovat větrnou energii, zatímco Dánové a Norové, dovážející elektřinu z větrných elektráren do Německa, žádné subvence nedostávají.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...