31. října 2012 12:22, aktualizováno  13:26 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Buď po dobrém nebo po zlém. ČEZ jedná o odchodu z Albánie

Pobřeží průzračného Jónského moře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobřeží průzračného Jónského moře | foto: Pavla Smetanová

PRAHA Byznys energetického obra ČEZ v zahraničí jde jako na drátkách. Výjimkou je pouze Albánie, kde se podnik musí potýkat s velmi „nestandardním podnikatelským prostředím.“ Do konce roku tak chce ČEZ rozhodnout, zda se ze ztrátové Albánie raději nestáhnout.

Tuzemský energetický obr ČEZ nevylučuje, že kvůli napjatému vztahu s albánskými úřady z Albánie zcela odejde. V úterý se představitelé firmy sešli s albánským premiérem a odchod společnosti ČEZ ze země padl jako jeden ze způsobu řešení složité situace.

ČTĚTE TAKÉ:

Albánie je jedinou zemí, kde se ČEZ nedaří dosáhnout očekávané návratnosti investic. "Obě strany se dohodly, že zahájí jednání o způsobu řešení nastalé situace, včetně možného odchodu ČEZu z Albánie," uvedla firma v tiskových materiálech.

Z jednání s albánským šéfem kabinetu také vyplynulo, že kvůli výraznému vlivu ekonomické krize a opakujícím se suchům nelze očekávat rychlé a zásadní zlepšení situace. Sucho je pro albánskou energetiku špatnou zprávou, většinu proudu v zemi totiž vyrábí vodní elektrárny.

ČEZ za hranicemi

ČEZ má významná energetická aktiva v osmi státech, celkově působí v 16 zemích. Zisk EBITDA společnosti ze zahraničního podnikání v polovině letošního roku pokryl 71 procent investic firmy.

Na dividendách ze zisku v zahraničí společnost vyplatila 8,8 miliardy korun. "Do konce letošního roku se dostaneme na dividendách přes deset miliard korun," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

Firma ČEZ získala 76 procent v distribuční společnosti CEZ Shperndarje v roce 2009 za 102 milionů eur (tehdy asi 2,8 miliardy korun).

Na konci loňského roku regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma platí státem vlastněné elektrárenské společnosti.

Distributor však zároveň nedostal možnost zdražit proud koncovým zákazníkům. Firma se tak dostala do ztráty, což se negativně promítá i do hospodaření Skupiny ČEZ.

"Výrazný vliv ekonomické krize nevytváří prostor pro rychlé a zásadní zlepšení situace," sdělil ČEZ. Představitelé firmy se s albánským premiérem dohodli na nutnosti situaci rychle vyřešit. Albánský stát přislíbil nominovat své vyjednavače pro jednání s ČEZ do dneška.

Přátelské ukončení nebo arbitráž

ČEZ upřednostňuje buď dohodu s albánským státem, nebo prodej části či veškerých akcií své dceřiné firmy v Albánii třetí straně. Dohoda s vládou přitom zahrnuje jak pokračování podnikání ČEZ v Albánii, avšak za nových podmínek, tak "přátelské ukončení" působení skupiny v zemi.

ČEZ ale počítá také s variantou, že situace bude dál eskalovat. V takovém případě firma mimo jiné nevylučuje, že albánský regulátor zahájí s ČEZ řízení o odebrání licence. ČEZ by poté mohl ukončit podnikání v zemi, avšak na rozdíl od "přátelského ukončení" by následovala arbitráž společnosti s Albánií. Která varianta se nakonec uskuteční, chce mít ČEZ rozhodnuto do konce roku 2012.

Akcie zřejmě klesnou, ale ne na dlouho

"Domníváme se, že pokud by se ČEZ nakonec rozhodl Albánii definitivně opustit (a podle nás tak nakonec učiní), bude společnost nucena přistoupit k odpisu tamních aktiv, což by nepříznivě ovlivnilo zisky letošního roku," soudí analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Výši odpisu aktiv odhaduje na dvě až čtyři miliardy korun. Kurz akcií ČEZ kvůli tomu může jednorázově klesnout, ale ne o víc než pět procent, odhaduje Sýkora. Část investorů podle něj může zprávu o odchodu ČEZ z Albánie naopak přivítat.

Skupina už informovala Světovou banku, že hrozí riziko čerpání záruk, které banka za investice ČEZ v Albánii poskytla. V polovině letošního roku měla firma v Albánii ztrátu 2,3 miliardy korun. V roce 2011 tam ČEZ vydělal 0,8 miliardy korun. Kumulovaný provozní zisk (EBITDA) skupiny ze zahraničí činil letos v pololetí 53,3 miliardy korun.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz