5. října 2015 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Budoucnost Dolu Paskov vyřeší nová dohoda s OKD. Cena uhlí dále klesá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Důl Paskov - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Paskov - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Adolf Horsinka

PRAHA Novou dohodu s těžební společností OKD o budoucnosti Dolu Paskov za stát vyjednají ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a šéf resortu financí Andrej Babiš. V pondělí tento postup schválila vláda.

Současná dohoda mezi státem a společností zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře.

Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources (NWR). Pomoc schválila Evropská komise.

Od počátku bylo domluveno, že dohoda se stane neplatnou, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 dolarů za tunu.

Pod tuto hranici klesly ceny uhlí již ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku a ministerstvo průmyslu předpokládá, že tomu tak bude i pro čtvrté čtvrtletí. Podle ministerstva je proto třeba zahájit jednání k případnému uzavření nové dohody.

„Vedení OKD, které si plně uvědomuje složitou situaci a možné sociální dopady, již vyzvalo vládu k novému jednání s cílem se dohodnout na dalším postupu,“ uvedl již dříve mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Ministerstvo v aktuálním materiálu podotýká, že OKD navrhuje prodloužení platnosti dohody o šest měsíců bez ohledu na vývoj ceny koksovatelného černého uhlí s tím, že by se následně jednalo o dohodě nové.

Ceny uhlí zažívají v posledních letech výrazný propad. Od roku 2011 zlevnila tuna koksovatelného uhlí na méně než polovinu.

Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

ČTK
  • 1Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz