Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Budoucnost energetiky? Bioplyn z prasečího trusu

Prase | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prase | foto: Lidové noviny

SYDNEY Co by se dalo udělat s trusem, který produkují stovky milionů prasat v Číně, napadlo jistou australskou společnost. Pro Čínu znamená 1,4 milionu tun prasečích výkalů horu problémů, ale Australané z ní začali ubírat. Prasečí produkt totiž dokážou využít k výrobě elektrické energie, napsala agentura Reuters.

S využitím bioreaktoru nazvaného PooCareTM a dalších technologií se prasečí trus mění na biopalivo určené k vytápění a vaření. A co zbyde, vrátí se zase do zemědělského cyklu - konkrétně farmářům poslouží jako vysoce kvalitní hnojivo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ziskem je energie a palivo pro farmáře i to, že se předejde dalšímu znečišťování životního prostředí," upozorňuje profesor z Jihoaustralské univerzity Ravi Naidu, vedoucí vědeckého výzkumu v australské společnosti CRC Care, která se zapojila do vývoje příslušné technologie. "Je to tedy skutečně zelená technologie," prohlásil Naidu.

První biogenerátor je ve střední Číně

Bioreaktor na zpracování prasečích exkrementů je 30 metrů dlouhý, deset metrů vysoký a čtyři metry široký. Je zapuštěn pod zem a výkaly jím procházejí pomalu za předem dané teploty.

Finálním produktem je bioplyn, který je čerpán do plynových nádrží a z nich pak může být dodáván místní komunitě. Celý proces trvá asi měsíc. První biogenerátor už pracuje na farmě ve středočínském Wu-chanu.

V Číně je 700 milionů prasat

Prasata jsou v Číně zdrojem zhruba dvou třetin roční spotřeby masa. Ovšem jen asi desetina jejich trusu je zatím využívána jako hnojivo, přičemž výživné látky ztracené s nevyužívaným trusem jednoho čuníka jsou odhadovány na 52 dolary ročně. Jde o velkou ztrátu, jelikož čínští farmáři mají v průměru výdělek 75 dolarů měsíčně.

Prasečí exkrementy obsahují velké množství dusičnanů, které v kapalném stavu mohou kontaminovat podzemní vody a znečistit mohou i jezera. Nakonec tak představují hrozbu pro zdraví lidí.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...