Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Budoucnost energetiky? Bioplyn z prasečího trusu

Prase | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prase | foto: Lidové noviny

SYDNEY Co by se dalo udělat s trusem, který produkují stovky milionů prasat v Číně, napadlo jistou australskou společnost. Pro Čínu znamená 1,4 milionu tun prasečích výkalů horu problémů, ale Australané z ní začali ubírat. Prasečí produkt totiž dokážou využít k výrobě elektrické energie, napsala agentura Reuters.

S využitím bioreaktoru nazvaného PooCareTM a dalších technologií se prasečí trus mění na biopalivo určené k vytápění a vaření. A co zbyde, vrátí se zase do zemědělského cyklu - konkrétně farmářům poslouží jako vysoce kvalitní hnojivo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ziskem je energie a palivo pro farmáře i to, že se předejde dalšímu znečišťování životního prostředí," upozorňuje profesor z Jihoaustralské univerzity Ravi Naidu, vedoucí vědeckého výzkumu v australské společnosti CRC Care, která se zapojila do vývoje příslušné technologie. "Je to tedy skutečně zelená technologie," prohlásil Naidu.

První biogenerátor je ve střední Číně

Bioreaktor na zpracování prasečích exkrementů je 30 metrů dlouhý, deset metrů vysoký a čtyři metry široký. Je zapuštěn pod zem a výkaly jím procházejí pomalu za předem dané teploty.

Finálním produktem je bioplyn, který je čerpán do plynových nádrží a z nich pak může být dodáván místní komunitě. Celý proces trvá asi měsíc. První biogenerátor už pracuje na farmě ve středočínském Wu-chanu.

V Číně je 700 milionů prasat

Prasata jsou v Číně zdrojem zhruba dvou třetin roční spotřeby masa. Ovšem jen asi desetina jejich trusu je zatím využívána jako hnojivo, přičemž výživné látky ztracené s nevyužívaným trusem jednoho čuníka jsou odhadovány na 52 dolary ročně. Jde o velkou ztrátu, jelikož čínští farmáři mají v průměru výdělek 75 dolarů měsíčně.

Prasečí exkrementy obsahují velké množství dusičnanů, které v kapalném stavu mohou kontaminovat podzemní vody a znečistit mohou i jezera. Nakonec tak představují hrozbu pro zdraví lidí.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...