28. března 2012 14:23 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Bulhaři definitivně končí s Belene. Místo jádra vsadí na plyn

Dělník stojící před stavbou elektrárny v Belene | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník stojící před stavbou elektrárny v Belene | foto: Reuters

SOFIE Bulharská vláda zrušila plán výstavby jaderné elektrárny v Belene na Dunaji, která měla být druhou jadernou elektrárnou v zemi. Místo jaderné elektrárny bude v Belene postavena elektrárna na zemní plyn.

Oznámil to dnes náměstek ministra financí Vladislav Goranov.

Elektrárna o výkonu 2000 megawattů měla mít dva reaktory. Na výstavbě elektrárny se podílela ruská firma Atomstrojexport, která již smontovala jeden z reaktorů. Podle Goranova bude tento reaktor umístěn v jaderné elektrárně Kozloduj, jejíž kapacita se tak zvýší na 3000 megawattů.

ČTĚTE VÍCE:

Bulharsko začalo stavět elektrárnu Belene v 80. letech s tehdejší sovětskou technologií a po pádu komunismu stavbu zmrazilo. Nyní však potřebuje nové zdroje elektrické energie, protože Brusel si jako podmínku vstupu Bulharska do EU vynutil uzavření čtyřech starých reaktorů jaderné elektrárny Kozloduj. V současnosti má Kozloduj dva reaktory, každý o výkonu 1000 megawattů.

Kritici varovali před zemětřesením i závislostí na Rusku

Ochránci životního prostředí se stavěli proti projektu v Belene kvůli jeho umístění na Dunaji, severovýchodně od hlavního města Sofie, a v oblasti ohrožené zemětřesením. Oponenti také kritizovali projekt kvůli prudkému zvyšování ceny a upozorňovali, že rozšíří již tak velkou energetickou závislost země na Rusku. Projekt měl podle posledních výpočtů stát 6,3 miliardy eur (155 miliard Kč), napsaly agentury AP a DPA.

Bulharsko loni odstoupilo od projektu společného rusko-bulharsko-řeckého ropovodu z Burgasu do Alexandrupolisu, který měl spojit Černé a Egejské moře a obejít silně frekventované úžiny Bospor a Dardanely. Deklarovaným důvodem byly obavy z vlivu projektu na životní prostředí, pro vládu bylo ale podle agentury Reuters směrodatné, že byl pro zemi ekonomicky nevýhodný. Západní spojenci navíc Sofii přesvědčují, aby diverzifikovala energetické zdroje a snížila závislost na Rusku.

Lidovky.cz, ČTK