11. února 2013 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zkoulovaný ministr prověří ČEZ, Bulhaři žádají referendum

Bulhaři protestují proti drahé energii od ČEZu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulhaři protestují proti drahé energii od ČEZu. | foto: iDNES.tv

SOFIA Bulharský ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev nařídil přezkoumání vysokých účtů za elektřinu, které bulharským spotřebitelům vystavil také český elektrárenský podnik ČEZ. Proti vysokým účtům za energii totiž o víkendu vyšli Bulhaři do ulic. Protesty pokračují i nyní, sbírají se podpisy na vyhlášení referenda o distribuci elektřiny v Bulharsku.

Bulhaři o víkendu v 15 městech po celém Bulharsku protestovali proti vysokým částkám, které po nich za energii požadují ČEZ a rakouský EVN.

"Lidé ztratili důvěru v distributory, nevěří způsobům, jakými se vytváří cena za elektřinu, bohužel ztratili důvěru i v regulující roli státu. Všichni se teď musíme snažit, aby tato důvěra byla obnovena," citoval Antona Rokova ze státní regulační komise portál mediapool.bg.

Ministr Dobrev, na kterého se v Sofii při nedělních protestech sesypaly sněhové koule, dnes na mimořádném setkání s novináři slíbil, že všechny státní úřady, co mají s elektřinou "něco společného", prověří během několika dní účty vystavené bulharským domácnostem.

Protesty mají pokračovat. Na večer jsou již ohlášeny v Plovdivu a v lázeňském letovisku Sandanski. Petici za referendum o distribuční síti elektřiny v zemi podepsalo ve městě Sandanski na 4000 lidí. Petiční archy jsou předkládány k podpisu i v jiných městech.

Politická strana Řád, zákon a spravedlnost zřídila v Blagoevgradu bezplatné konzultace s advokáty, aby lidem zajistila ochranu před "monopolisty z ČEZu", napsal na webu bulharský rozhlas.

Skokové zdražení

Bulharská distribuční síť je rozdělena na tři regiony, které kontrolují české energetické skupiny ČEZ a Energo-Pro a rakouský EVN. Ceny elektřiny jsou v zemi politicky velmi citlivé téma. Naposledy se elektřina zdražila o 13 procent loni v červenci, domácnosti ale prozatím dopad zvýšených cen plně nepocítily, neboť topná sezona začala až poté.

Lednové vysoké účty zdůvodnili distributoři i vláda prodlouženým zúčtovacím obdobím přes vánoční svátky a nebývale chladným prosincem.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.