Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Bulharsko obvinilo ČEZ a Energo-Pro. Zneužili postavení na trhu

ČEZ – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ – ilustrační foto. | foto: ČTK

SOFIA Bulharský antimonopolní úřad dnes podle agentury Reuters obvinil české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu. Firemním klientům prý znesnadňovaly změnu dodavatele elektřiny a nákup energie na volném trhu. Regulátor loni v březnu zahájil vyšetřování těchto společností ohledně možného protitržního jednání. Firmy nyní dostaly dvouměsíční lhůtu na odpověď, pak by měl bulharský regulátor vynést konečné rozhodnutí.

"Nejedná se o žádné nové obvinění, toto šetření bylo započato již v březnu minulého roku," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ podle ní byl dnes pouze vyzván, aby poskytl stanovisko. To také ve stanovené dvouměsíční lhůtě učiní. "Nicméně i nadále toto obvinění odmítáme jako neopodstatněné, všechny naše společnosti vždy dodržovaly a dodržují zákony Bulharska i Evropské unie," dodala.

PSALI JSME TAKÉ:

Stejné stanovisko zaujímá i EVN. "Takováto prohlášení jsou neopodstatněná, máme ale 60 dní na to, abychom dokázali, že jsme v právu," cituje Reuters mluvčího rakouské firmy. Společnost Energo-Pro se prozatím nepodařilo kontaktovat.

Bulharská Komise pro hospodářskou soutěž loni v březnu zahájila vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele elektrické energie. Antimonopolní úřad přitom provedl razii v bulharském sídle ČEZ, která i tehdy podezření odmítla.

Přijdou podniky i o licenci?

Letos v květnu obvinil stejný regulátor tytéž společnosti z porušení pravidel pro ochranu hospodářské soutěže, když poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu stanovily údajně nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím.

Trojicí podniků se zabývá i bulharský energetický regulátor DKEVR, který proti nim vede řízení o možném odebrání licencí. Řízení zahájil kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu distributorů. Ti ale tvrdí, že státní firmě nic nedluží, naopak bulharská státní energetická společnost NEK jim prý nezaplatila peníze za instalace větrné a solární energie.

Ceny energií jsou v Bulharsku coby nejchudším členském státě Evropské unie politicky citlivé téma. Protesty proti údajně předražené elektřině loni v únoru vyústily v pád tehdejší vlády. Země teď míří k předčasným volbám, neboť premiér Plamen Orešarski ve středu oznámil rezignaci na svou funkci. Termín voleb je stanoven na 5. října.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...