31. října 2016 21:20 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

BYZNYS DNE: Peking si brousí zuby na české jádro a oslabená libra láká na dovolenou

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Výběr zpráv z 31. října 2016: Petr Závodský z ČEZ chce vybudovat nový jaderný blok bez tendru v momentě, kdy Čína žádá Prahu o slib na zakázku této dostavby bez výběrového řízení, kurz koruny vůči libře činí 30 korun českých a počet podnikatelů se blíží v Česku k milionu.

Vybudování nového jaderného bloku v­ Česku by podle ředitele útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petra Závodského bylo jednodušší realizovat pomocí mezivládní dohody než tendru. Ten poslední, kterého se zúčastnil americko-japonský Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR či francouzská Areva, moc dobře nedopadl. Pravidla veřejné zakázky totiž takovou stavbu komplikují. Česko nyní jedná již se šesti státy. Zarážející je však zpráva z minulého týdne, že Čína, která je jednou z těchto zemí, požaduje z Prahy slib, aby některá z­ tamních firem dostala zakázku na dostavbu jádra v ­Česku bez výběrového řízení.

Nastala vhodná doba jet na dovolenou do Velké Británie. Je tam totiž levno. Například kurz koruny vůči libře činí skoro přesně 30 korun za jednu libru. Britské libře se dařilo v říjnu hůře než ostatním 150 měnám, které sleduje agentura Bloomberg. Například vůči dolaru je teď libra nejslabší od té doby, kdy v červnu hlasovali Britové pro odchod ze společných struktur Evropské unie. Od začátku roku libra proti dolaru oslabila o ­17 procent, a za poslední rok dokonce ztratila pětinu své hodnoty. Zboží z dovozu tak zdražuje. Například společnost Apple, aby si kompenzovala ztráty způsobené oslabením libry, zdražila své produkty v Británii o pětinu. Rovněž vzrostly například i ­ceny letenek British Airways.

V Česku by mohl být zanedlouho milion podnikatelů. Počet lidí, kteří skutečně vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, stoupl za letošní tři čtvrtletí o 20 tisíc na 996 tisíc. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Růst nastal od druhého čtvrtletí. Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl jen o čtyři tisíce. Otázkou však je, zda jejich počet přesáhne právě se blížící milion. Snížit ochotu lidí podnikat může i tolik diskutovaná chystaná elektronická evidence tržeb (EET).