28. dubna 2015 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Češi dali nótu německé ambasádě. Zlobí se kvůli zablokované naftě

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA Snaha dostat českou strategickou naftu z Německa pokračuje na diplomatické úrovni. Podle zjištění serveru Lidovky.cz došlo v úterý odpoledne k předání další nóty německému velvyslanci. Česko tímto krokem dává najevo, že se nevzdává nároků na vlastnictví nafty, kterou v Bavorsku zablokoval insolvenční správce.

K předání diplomatické nóty došlo na půdě českého ministerstva zahraničí. Tuto informaci potvrdili i zástupci Černínského paláce. Nesouhlas s postupem německého insolvenčního správce předal německému velvyslanci  Arndtu Freiherr Freytag von Loringhovenovi náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák.

„Mohu potvrdit, že k předání nóty došlo. Co bylo jejím konkrétním obsahem, teď ale komentovat nemohu,“ řekl pro Lidovky.cz David Frous z tiskového odboru ministerstva.

Potvrdil ale, že se skutečně jednalo o diplomatický krok související s tím, že Česko žádá vydání nafty za 1,2 miliardy, kterou ve skladu v německém Kraillingu pro stát ochraňovala firma Viktoriagruppe. Ta je však od prosince v insolvenci a Česko nemůže ke svým zásobám paliva, které si uchovává pro krizové situace, jako jsou povodně či vojenský konflikt.

O něco později potvrdilo ministerstvo diplomatický akt i na svých webových stránkách. 

“V této nótě odmítáme závěry insolvenčního správce popírající oprávněné a řádně doložené pohledávky ČR vůči společnosti Viktoriagruppe a vyjadřuje přesvědčení, že ČR nezpochybnitelným způsobem doložila vlastnictví motorové nafty uskladněné jako své nouzové zásoby v nádržích této společnosti na území SRN,“ stojí v uvedeném prohlášení. 

Úřad v nótě dále upozornil německou stranu na její závazky vvyplývající z mezinárodního a unijního práva, zejména z Dohody mezi vládou ČR a vládou SRN o započítání zásob ropy a ropných produktů ČR uskladněných v SRN (podepsané v Praze dne 12. ledna 2004) a z pravidel mezinárodního práva zaručujících jurisdikční imunity států a jejich majetku. 

Další nóta v řadě

Ministerstvo zahraničí už předalo německému velvyslanectví v únoru dvě diplomatické nóty týkající se právního stanoviska úřadu k tomuto případu a zahájení konzultací na základě mezinárodní smlouvy uzavřené mezi oběma zeměmi.

Vypořádání veřitelů Viktoriagruppe má na starosti insolvenční správce Mirko Möllen. Ten však minulý týden neuznal žádný z nároků České republiky, které Viktoriagruppe dluží na daních, pokutách či nezplacených fakturách zhruba 600 milionů korun.

Nepřiznal Česku ani vlastnické právo na výše zmíněnou naftu, která tedy dál zůstává zablokovaná v nádržích u bavorské obce Krailling.

Naftu v Německu pro českou Správu státních hmotných rezerv Viktoriagruppe skladovala a obměňovala od roku 2010.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz