15. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Češi hledají levný proud. Ušetří i tisíce

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Od ledna do září změnilo dodavatele energie přes 280 tisíc domácností. To je víc než za celý loňský rok.

Stačilo pět let na to, aby se statisíce českých rodin odvrátily od velkých energetických gigantů. Elektřinu či plyn berou raději od menších prodejců. Mnohdy totiž ušetří až několik tisíc korun ročně za ceny spotřebované energie.

Jen za prvních devět měsíců letošního roku přešlo k jinému dodavateli rekordních 281 tisíc domácností. To je víc než za celý loňský rok.


Klikněte pro zvětšení

„Často se stává, že někdo změnu vyzkouší. Pokud je spokojen s úsporou, doporučí změnu dodavatele i svým známým a příbuzným,“ potvrzuje zájem lidí místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Od ledna do září změnilo 244 tisíců zákazníků i dodavatele zemního plynu, což je trojnásobek počtu za celý loňský rok. Za tři čtvrtiny roku tak dodavatele vyměnil téměř každý desátý zákazník. Na druhou stranu experti varují: pečlivě zvažte, komu se upíšete.

Konkurenční válka mezi koncerny

Počet dodavatelů působících na trhu neustále roste. Podle údajů operátora trhu OTE jich je nyní zhruba padesát.

A zdaleka ne všichni hrají poctivě. Podomní prodejci najímaní méně seriózními firmami se vydávají za kontrolory elektroměrů a plynoměrů, za zaměstnance distribučních firem, a v několika případech dokonce zfalšovali podpisy nebo i celé smlouvy

Proti podvodům se proto chystá zasáhnout Energetický regulační úřad. V posledních dnech zahájil hloubkovou kontrolu ve společnostech Centropol Energy a České Energetické Centrum. Právě na prodejce ve službách zmíněné dvojice firem si lidé stěžují nejčastěji.

Pro bývalé monopolní dodavatele už nepředstavují konkurenci jen „garážové“ firmy. Navzájem se do sebe pustily i samy velké koncerny. Například elektrárenský gigant ČEZ loni vstoupil na trh s plynem a do dnešního dne již se zákazníky podepsal na 180 tisíc smluv.

„ČEZ je jediný dodavatel, který zákazníkům nabízí plyn bez stálých měsíčních poplatků,“ tvrdí mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Zákazníky přetahuje hlavně skupině RWE, která na oplátku útočí na pozice skupin ČEZ a E. ON na trhu s elektřinou. Zatím k přestupu zlákal sto tisíc zákazníků.

„Nabízíme zákazníkům cenu silové energie o deset procent nižší, než v jednotlivých regionech mají tradiční dodavatelé,“ říká k tomu obchodní ředitel RWE Transgas Tomáš Varcop.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.