Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Češi smí odvézt naftu z Německa. Pořád jim ale ‚nepatří‘ a vlečka je rozbitá

Zásobníky v Česku. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky v Česku. Ilustrační foto. | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA/KRAILLING Čeští správci rezerv dostali svolení k odvozu strategických zásob nafty za více než miliardu, kterou mají uloženou v německém skladu u městečka Krailling. Firma Viktoriagruppe, která se o ni se sama poslala do insolvence, a konkursní správce dosud odmítal palivo vydat. O vítězství ale zatím rozhodně nejde.

Na částečný průlom ve složité kauze upozornil jako první týdeník Dotyk. Informaci pak pro Lidovky.cz potvrdila Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

„Insolvenční správce souhlasil s odvozem 100 procent nafty do Česka. Její vlastnictví nám ale neuznal a vymínil si možnost domáhat se určeni vlastnictví v budoucnu soudní cestou,“ popsal mluvčí SSHR Jakub Linka.

„Je to náznak dobré zprávy, ale skutečně dobrá zpráva to bude až ve chvíli, kdy bude nafta na území naší republiky,“ reagoval na zprávu Mládek. Ve čtvrtek odpoledne novinářům řekl, že termín odvozu nafty z Německa je nesmyslný a umělý. Podle něj třeba vyjednat harmonogram, který bude realistický. „Osobně si myslím, že optimální by bylo, kdyby byly na převoz použity obě cesty, to jest jak vlaky, tak kamiony. Je to ale odpovědnost SSHR,“ podotkl.

Miliony za právníky

Zájmy České republiky ve sporu s Viktriagruppe budou i nadále hájit advokáti z kanceláře Mareš Partners. Ti byli na zakázku za 80 milionů korun vybráni bez výběrového řízení - v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění.

Právníci kolem Alexandra Mareše stát ve sporu Viktoriagruppe zastupují už od konce roku 2014. Alexandr Mareš je pole serveru Neovlivní.cz blízkým spolupracovníkem Radka Pokorného - toho pojí úzké vazby s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Podivná situace: konkursní správce Mirko Möllen umožní Česku odvézt si naftu, stále ale oficiálně pochybuje o tom, že všechno tamní palivo státu patří. Situace není růžová i proto, že k areálu v bavorském Kraillingu nevede funkční železniční vlečka. A v kamionech s cisternami - vzhledem k množství nafty - není v podstatě možné naftu přepravit.

„Vlečka je stále rozbitá. Prověřujeme další možnosti odvozu,“ řekl Linka. A co víc: Mirko Möllen dal Česku v podstatě nesplnitelný termín odvozu 30. dubna.

„Termín odvozu stanovený insolvenčním správcem je nesmyslný. Kapacita tankovacího zařízení v Kraillingu umožňuje odvézt naftu nejdříve za šest až osm měsiců,“ dodal mluvčí.

Někdejší majitel Viktoriagruppe Petr Malý (arbitrážní soud jeho vlastnictví popřel - pozn. red.) poslal firmu předloni v prosinci do insolvence. Konkursní správce Mirko Möllen následně rozporoval vlastnická práva českého státu k naftě a zhruba 80 milionů litrů paliva za 1,2 miliardy korun stále drží v Německu.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
  • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
  • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
  • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
  • Cilotit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!