Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Češi usilují o plyn z Ameriky. Částečně může nahradit ruské výpadky

Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba břidlicového plynu v americké Pennsylvánii. | foto: Reuters

PRAHA/WASHINGTON Nový rok přináší naději, že se Česku a dalším evropským zemím konečně podaří prosadit vývoz břidlicového plynu ze Spojených států. Ten by měl potenciálně nahradit aspoň část dodávek ruské suroviny do Evropy.

Sněmovna reprezentantů sice loni schválila zákon, který umožňuje export do členských zemí NATO a Japonska, posvěcení tamního Senátu ale zatím nezískala.

Šance, že se evropští spojenci Ameriky dočkají, ale nyní roste. Většinu v Senátu totiž od začátku ledna získali republikáni, kteří zvítězili v loňských volbách a jsou vývozu více nakloněni. „To představuje větší naději, že návrh zákona projde i v Senátu,“ uvádí český velvyslanec ve Washingtonu Petr Gandalovič.

ČTĚTE TAKÉ:

Ten na konci minulého roku, stejně jako ambasadoři dalších zemí visegrádské čtyřky, jednal o exportu strategické suroviny s šéfem senátní většiny - tehdy ještě demokratem Harrym Reidem. Navázal tak na iniciativu z loňského jara, kdy visegrádští velvyslanci požádali Kongres o uvolnění vývozu.

Již dříve jednal v Kongresu také český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Gandalovič nicméně varuje před nadměrnými očekáváními: „Nebude to ale zase tak jednoduché.“ V podobných případech se dá očekávat, že americká administrativa nebude s aplikací nového zákona příliš pospíchat. „Obvykle je tam dost prostoru pro postupnou aplikaci,“ dodal Gandalovič.

Nový zákon by měl především zajistit, že evropští spojenci USA budou posuzováni stejným metrem jako země, s nimiž Spojené státy uzavřely dohody o volném obchodu. To by zjednodušilo vývoz, který byl posledních několik desetiletí výrazně omezen, aby si Američané zajistili dostatek plynu pro vlastní potřebu.

Mohutný rozvoj těžby břidlicového plynu v USA v posledních letech ale zcela změnil situaci. Stále silněji proto zaznívá názor, že by toho Američané mohli využít k posílení energetické bezpečnosti svých spojenců. To je zvlášť aktuální v době ukrajinského konfliktu, kdy nikdo nemůže vyloučit výpadky dodávek z Ruska.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...