Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česká firma může přijít o polský tendr. Vlastní ji totiž obávaní Rusové

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Lidové noviny

VARŠAVA/PRAHA Společnost Chladicí věže Praha zřejmě přijde o zakázku na stavbu chladírenské věže plánovaného nového bloku elektrárny v polských Kozienicích. S tím, aby zakázku za 120 milionů zlotých, tedy bezmála 750 milionů korun, získala česká firma, nesouhlasí vlastník elektrárny společnost Enea. Jejím zástupcům vadí, že společnost Chladicí věže Praha kontroluje ruská firma Rosatom Nuclear Energy.

Česká společnost situaci nerozumí a podle generálního ředitele Lukáše Chmela chystá schůzku s ředitelem společnosti Enea. "Je pravda, že jsme do této doby zachytili určité neoficiální informace k tendru, které se týkají země původu vlastníka naší firmy. Nerozumíme tomu, Chladicí věže Praha, a.s. má jasnou vlastnickou strukturu, kterou nikdy netajila," uvedl Chmel.

Firma uspěla v několikakolovém transparentním tendru, kde její účast odsouhlasil investor, společnost Enea. O vítězství v tendru byli Češi písemně informováni konsorciem Polymex-Hitachi, které odpovídá za realizaci celé investice.

ČTĚTE TAKÉ:

"Podle této informace měl do 31. ledna následovat podpis kontraktu. Zatím se tak nestalo," sdělil Chmel. Věří ale, že smlouvu firma podepíše, proto pokračuje v přípravných pracích na projektu.

Pod lupou tajné služby

Podle deníku Gazeta Polska zkoumá polská tajná služba vlastnické vztahy v české společnosti a připravuje zprávu pro ministra vnitra. Na články v polském tisku reagovalo i české velvyslanectví. Podle něj by vlastnická struktura neměla rozhodovat o tom, zda někdo dostane či nedostane zakázku.

"To by bylo proti všem pravidlům," uvedl český velvyslanec ve Varšavě Jan Sechter. Velvyslanectví se proto obrátilo na dozorující ministerstvo státního podniku Enea, aby se ujistilo, že tomu tak není.

"Polská fobie z Rusů"

"Dostali jsme rozklad, že z jejich pohledu je rozhodnutí opřené o technická kvalifikační kritéria schopnosti stavět tyto věže," uvedl Sechter. Bylo popřeno, že by to bylo kvůli kapitálové struktuře české firmy, dodal.

"Stali jsme se obětí polské fobie z Rusů," uvedl podle polské Gazety Chmel. "Pokud by nedošlo k podpisu kontraktu, budeme tím poškozeni nejen ekonomicky, ale i na dobrém jménu. V tom případě bychom museli řešit situaci jinou cestou, nevyjímaje právní," řekl.

Kozienice ve východním Polsku

Kozienice ve východním Polsku

Společnost Chladicí věže Praha má více než šedesátileté zkušenosti v oblasti dodávek stavby a rekonstrukcí chladicích věží se zaměřením na oblasti atomové, klasické energetiky a všech průmyslových segmentů.

Elektrárna Kozienice je druhá největší tepelná elektrárna a největší elektrárna na černé uhlí v Polsku. Instalovaný výkon činí 2880 MW.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!