14. prosince 2012 16:06 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česká naftařská odhalila velká ložiska zemního plynu na Břeclavsku

Komplex objektů podzemního zásobníku plynu Tvrdonice na jižní Moravě nedaleko Břeclavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komplex objektů podzemního zásobníku plynu Tvrdonice na jižní Moravě nedaleko Břeclavi. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Pod Břeclaví se nacházejí velká ložiska zemního plynu. Jak dokazují poslední průzkumné vrty České naftařské společnosti, plynu je zde mnohem víc, než se dosud

Jen letos objevená ložiska obsahují 600 milionů metrů krychlových vytěžitelného plynu. Takové množství by stačilo v létě na pokrytí české spotřeby po dobu dvou měsíců, v zimě pak na dva týdny. Objem těžby, který se pohybuje se od 42 do 44 milionů kubíků za rok, však zatím limituje nedostatečná kapacita plynovodní sítě v regionu.

Podle ředitele České naftařské společnosti Zdeňka Svobody je plynu na Břeclavsku mnohem více. „V průzkumu dál pokračujeme, máme v plánu vrty do větších hloubek okolo 2500 metrů, kde by mohla být i ropa,“ říká Svoboda v rozhovoru pro Lidové noviny.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani to nemusí být konečná. Některé studie naznačují existenci ještě větších ložisek v hloubce kolem pěti kilometrů. „Je logické, že jednou musí nastat konec. Ale zatím tomu tak není. Vlastně ani neumím říci, jestli jsme našli polovinu nebo třetinu ložisek,“ dodává Zdeněk Svoboda.

Česká naftařská, v níž drží majoritní podíl skupina Lama Energy Group podnikatele Petra Lamicha, se neomezuje jen na Břeclavsko. Zkoumá také zásoby ropy a plynu v okolí Salaše a Osvětiman na Uherskohradišťsku a plánuje rozšíření svých aktivit také do zahraničí.

Rozhovor s ředitelem České naftařské společnosti Zdeňkem Svobodou naleznete v sobotních Lidových novinách.