Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na dostavbě Temelína

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jaderné elektrárny Temelín, jak slibují účastníci tendru. Řekl to vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Uchazeči o dostavbu příští týden v pondělí předloží své nabídky a provozovatel elektrárny ČEZ bude věnovat mimo jiné pozornost tomu, jakou mají české firmy šanci na uplatnění. Vítěz tendru má být vybrán zhruba za rok.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tendr vstupuje do finální fáze. Dosud všechno byly sliby a teď uvidíme realitu," řekl Bartuška. Účastníci tendru americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a firmami Atomstrojexport a Gidropress shodně slibují, že budou-li stavět Temelín, zajistí 70procentní účast českých firem. Již nyní uzavírají s desítkami českých podniků smlouvy o budoucí spolupráci. "Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší než 70 procent," řekl Bartuška.

Pořadí uchazečů bude známé ke konci roku

Odborníci společnosti ČEZ budou dle Bartušky posuzovat jednotlivé nabídky po většinu druhého pololetí. Ke konci roku by pak firma měla mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. V létě příštího roku by měl být vybrán vítěz tendru.

"Zásadní posouzení nabídek musí být provedeno inženýry uvnitř ČEZ. Vláda bude mít poslední slovo, ale já bych nechtěl, aby nějaký politik inženýrům říkal, s kým mají stavět," uvedl Bartuška. "Inženýři ale také mohou říct, že nevěří ani jednomu ze tří uchazečů," dodal.

Před zahájením dostavby Temelína musí vybraná firma jako referenci již provozovat srovnatelný jaderný reaktor ve světě, upozornil Bartuška. Současné projekty všech tří uchazečů ale zatím podle něj nenapovídají tomu, že by byly dokončeny v předpokládaném termínu.

ČEZ s vybranou firmou nejprve podepíše takzvanou limitovanou autorizaci k práci. S tou bude spojena příprava dokumentace pro územní řízení a povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pak bude podepsána další podobná smlouva zaměřená na stavební povolení. Až po zajištění všech povolení podepíše ČEZ s dodavatelem takzvaný pokyn ke stavbě, ve kterém se zaváže k zaplacení hlavní a největší sumy zakázky.

Pokyn ke stavbě by mohl přijít v roce 2016 či 2017. "V té době už musí být ve světě vzorový reaktor dodavatele v provozu. Kdyby nebyl, bude lepší to zabalit a jít pryč," řekl Bartuška. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

ČEZ navrhuje pevné výkupní ceny elektřiny z Temelína

Otázkou zůstává, zda se elektrárna při nízkých cenách elektřiny vyplatí. ČEZ navrhuje zavedení pevných výkupních cen elektřiny z Temelína a Bartuška takovou možnost nevylučuje. "V Evropě nyní nikdo do energetiky neinvestuje, kromě subvencovaných obnovitelných zdrojů. V Německu a Británii proto hoří debata o feed-in tarifech (pevných výkupních cenách) plynových a jaderných elektráren a její výsledek napoví hodně o budoucnosti evropské energetiky," dodal Bartuška.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!