Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na dostavbě Temelína

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jaderné elektrárny Temelín, jak slibují účastníci tendru. Řekl to vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.

Uchazeči o dostavbu příští týden v pondělí předloží své nabídky a provozovatel elektrárny ČEZ bude věnovat mimo jiné pozornost tomu, jakou mají české firmy šanci na uplatnění. Vítěz tendru má být vybrán zhruba za rok.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tendr vstupuje do finální fáze. Dosud všechno byly sliby a teď uvidíme realitu," řekl Bartuška. Účastníci tendru americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a firmami Atomstrojexport a Gidropress shodně slibují, že budou-li stavět Temelín, zajistí 70procentní účast českých firem. Již nyní uzavírají s desítkami českých podniků smlouvy o budoucí spolupráci. "Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší než 70 procent," řekl Bartuška.

Pořadí uchazečů bude známé ke konci roku

Odborníci společnosti ČEZ budou dle Bartušky posuzovat jednotlivé nabídky po většinu druhého pololetí. Ke konci roku by pak firma měla mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. V létě příštího roku by měl být vybrán vítěz tendru.

"Zásadní posouzení nabídek musí být provedeno inženýry uvnitř ČEZ. Vláda bude mít poslední slovo, ale já bych nechtěl, aby nějaký politik inženýrům říkal, s kým mají stavět," uvedl Bartuška. "Inženýři ale také mohou říct, že nevěří ani jednomu ze tří uchazečů," dodal.

Před zahájením dostavby Temelína musí vybraná firma jako referenci již provozovat srovnatelný jaderný reaktor ve světě, upozornil Bartuška. Současné projekty všech tří uchazečů ale zatím podle něj nenapovídají tomu, že by byly dokončeny v předpokládaném termínu.

ČEZ s vybranou firmou nejprve podepíše takzvanou limitovanou autorizaci k práci. S tou bude spojena příprava dokumentace pro územní řízení a povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pak bude podepsána další podobná smlouva zaměřená na stavební povolení. Až po zajištění všech povolení podepíše ČEZ s dodavatelem takzvaný pokyn ke stavbě, ve kterém se zaváže k zaplacení hlavní a největší sumy zakázky.

Pokyn ke stavbě by mohl přijít v roce 2016 či 2017. "V té době už musí být ve světě vzorový reaktor dodavatele v provozu. Kdyby nebyl, bude lepší to zabalit a jít pryč," řekl Bartuška. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

ČEZ navrhuje pevné výkupní ceny elektřiny z Temelína

Otázkou zůstává, zda se elektrárna při nízkých cenách elektřiny vyplatí. ČEZ navrhuje zavedení pevných výkupních cen elektřiny z Temelína a Bartuška takovou možnost nevylučuje. "V Evropě nyní nikdo do energetiky neinvestuje, kromě subvencovaných obnovitelných zdrojů. V Německu a Británii proto hoří debata o feed-in tarifech (pevných výkupních cenách) plynových a jaderných elektráren a její výsledek napoví hodně o budoucnosti evropské energetiky," dodal Bartuška.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...