16. května 2013 9:01 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česko podporuje investice do energetické infrastruktury EU

Předseda vlády Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Předseda vlády Petr Nečas (ODS) chce na summitu Evropské unie příští týden diskutovat o investicích do energetické infrastruktury a do nových výrobních kapacit. Premiér to řekl po jednání kabinetu, který mimo jiné jednomyslně schválil strategii působení České republiky v Evropské unii.

"Já jsem velice rád, protože my nadále chceme mít jasně vydefinovány kontury našeho chování uvnitř Evropské unie, to znamená, nechceme být pouze pasivní přijímatel názorů jiných, nechceme pouze papouškovat názory jiných členských zemí, ale chceme přicházet s vlastními podněty," uvedl Nečas ke schválené strategii.

Česko podle něj chce například v ekonomické oblasti hájit rozpočtovou odpovědnost a prosazovat zvyšování konkurenceschopnosti EU. Sedmadvacítka je podle premiéra pod obrovským globálním tlakem a pokud chce dlouhodobě obstát, musí být konkurenceschopná.

Podle toho prý musí být poměřována veškerá opatření, konkrétně třeba v oblasti obnovitelných zdrojů energie, boji proti globálnímu oteplování nebo v případě daně z finančních transakcí.

Právo rozhodovat o energetickém mixu

Na summitu Evropské unie příští týden chce Nečas obhajovat právo každého státu rozhodnout o vlastním energetickém mixu. Upozornil také, že investice do klasických elektráren, které jsou potřebné pro stabilitu energetiky, začínají v Evropě být problematické. Přestává se vyplácet investovat do jiných než do obnovitelných zdrojů.

Zástupci českého průmyslu přitom varují, že obnovitelné zdroje nemohou zajistit stabilní dodávky elektřiny a že je třeba je doplnit uhelnými, plynovými nebo jadernými zdroji. Při současných cenách elektřiny jsou ale investice do moderních plynových či jaderných elektráren jen obtížně návratné. Podpora obnovitelných zdrojů přitom podle průmyslníků ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských podniků.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér by rád na summitu podpořil plánované dobudování vnitřního energetického trhu do roku 2014. Česko chce také do roku 2015 dokončit kompletní propojení evropských energetických sítí. V této oblasti jsou podle Nečase velkým problémem neplánované přetoky elektřiny a Česko chce vyzývat k řešení tohoto problému.

Českou přenosovou soustavu ohrožují především přetoky elektřiny z Německa v době, kdy mají špičkový výkon větrné elektrárny u Baltského moře, jejichž výkon je třeba převést na místo spotřeby do jižního Německa. Elektřina prochází i přes českou síť a mohla by způsobit její přetížení a k následný blackout.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK TELCO SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč