16. listopadu 2012 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česko se brání proudu z Německa, u hranic postaví obří trafo

Větrné elektrárny nabízejí ekologickou formu výroby energie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrné elektrárny nabízejí ekologickou formu výroby energie. | foto: Reuters

PRAHA Česká republika se začne aktivně bránit proti riziku kolapsu rozvodné sítě kvůli nevyzpytatelné produkci větrných elektráren na severu Německa.

V nejvyšších špičkách posílají přes naše sítě na jih Německa tolik energie, že tím ohrožují stabilitu naší soustavy. Ta by v krajním případě mohla zkolabovat a miliony lidí by zůstaly bez elektřiny.

Nejhorší za dvacet let
Přesně to se včera stalo v bavorské metropoli Mnichově a jeho okolí, kde lidé zažili nejhorší výpadek elektřiny za posledních dvacet let. Skoro hodinu bylo bez proudu 450 tisíc lidí.

Státní společnost ČEPS, spravující vysoké napětí, proto v minulých týdnech rozhodla, že postaví poblíž hranic s Německem v Hradci u Kadaně regulační transformátor. Ten dovolí v kritické chvíli nájezd zelené energie odrazit a rozdělit.

K nám přes hranice pustí jen to, co je přenosová soustava schopna bez potíží zpracovat, tedy kolem 1 700 megawattů. Zbytek zůstane v německé síti a ta se s ním bude muset vypořádat.

Najdete na Lidovky.cz