23. července 2012 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česko si pořídí zásoby jaderného paliva až na pět let dopředu

Jaderná elektrárna Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany | foto: ČTK

PRAHA Česko si vytvoří zásoby paliva pro jaderné elektrárny na čtyři až pět let, aby se pojistilo proti případnému výpadku dodávek a posílila tak svou energetickou bezpečnost. Investice do strategických rezerv vyjde na zhruba tři miliardy korun při množství paliva na čtyři roky.

Deníku E15 to řekl ministr průmyslu obchodu Martin Kuba (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:

Česko má státní strategické rezervy ropy, ale nikoli plynu a jaderného paliva. Kuba E15 potvrdil, že závazek ohledně paliva bude součástí chystané energetické koncepce, kterou chce jeho úřad schválit do konce srpna. "Pokud chceme výhledově posílit podíl elektřiny vyrobené z jádra na 55 procent, logicky musíme mít určitou zásobu," řekl E15 Kuba.

Vytvářením rezerv bude pověřen ČEZ

Kuba dodal, že vytvářením rezerv má být zpočátku pověřen provozovatel jaderných elektráren - společnost ČEZ, která si dosud pořizovala palivo jen na jeden rok dopředu. V budoucnu by tuto roli mohla převzít Správa státních hmotných rezerv, uvedla E15.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?