20. února 2012 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Česko zastavilo dovoz íránské ropy

Lodě v Perském zálivu- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lodě v Perském zálivu- ilustrační foto | foto: ČTK

BRUSEL Česká republika, Belgie a Nizozemsko podle Evropské komise zastavily dovoz ropy z Íránu. Řecko, Španělsko a Itálie ropu zatím dovážejí, její dovoz ale začaly omezovat.

Írán už o víkendu zastavil vývoz ropy některým odběratelům ve Francii a Velké Británii. Reagoval tak na sankce, které na něj za jeho kontroverzní jaderný program uvalily západní země.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí komise Marlene Holznerová podle agentury Reuters nedokázala říci, jak je dnes na tom s nákupem íránské ropy Francie. Tamní energetický kolos Total nicméně sdělil, že ropu z Íránu přestal dovážet. Země jako jsou Velká Británie, Rakousko a Portugalsko podle Holznerové přestaly íránskou ropu nakupovat už dřív.

K největším evropským odběratelům íránské ropy až dosud patřily Itálie, Řecko a Španělsko. Írán do zemí Evropské unie vyvážel asi pětinu celkového objemu ropy, jejíž prodej se významně podílí na příjmech íránské vlády. Íránští činitelé přitom v minulých dnech tvrdili, že když EU přestane ropu z Íránu dovážet, Írán to nijak nepoškodí.

Z celosvětového pohledu odebírá nejvíce íránské ropy Čína. V roce 2010 tam směřovala asi pětina íránského vývozu této suroviny. Japonsko téhož roku nakoupilo zhruba 17 procent a Indie asi 16 procent íránského exportu. Itálie zhruba desetinu.

ČTK, Lidovky.cz