12. prosince 2012 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Český EPH vstoupí do slovenských plynáren. Slíbil, že nezdraží

Plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Česká firma Energetický a průmyslový holding (EPH) získá 49procentní podíl ve státní plynárenské společnosti Slovenský plynárenský priemysel. Obchod ve výši až 2,5 miliardy eur (cca. 63,2 miliardy korun) už schválila slovenská vláda.

Podíl, jehož prodej vláda schválila, je majetkem firem E.ON a GDF Suez. Obě už dříve uvedly, že jej chtějí prodat. Slovenská vláda ve státním podniku drží zbylých 51 procent akcií, manažerskou kontrolu nad podnikem ale má E.ON a GDF Suez.

Současní menšinoví vlastníci koupili 49 procent akcií SPP v roce 2002 a zaplatili za něj zhruba 2,7 miliardy dolarů (asi 52,6 miliardy Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Slovenský premiér Robert Fico už dříve řekl, že záměrem státu je získat v plynárnách větší vliv. Podle zdroje ze slovenské vlády by kabinet mohl s novým nabyvatelem akcií podepsat smlouvu už tento pátek. EPH by měl ve firmě rovněž získat manažerskou kontrolu.

Záruky nezdražování

Slovenská vláda se vstupem nového investora do SPP zabývala už několikrát. Kvůli sporu se zahraničními akcionáři o ceny zemního plynu pro domácnosti ale v říjnu jednání o transakci přerušila.

Obnovila je poté, co EPH Ficovi v dopisu slíbil, že příští rok nebude požadovat zdražení plynu pro domácnosti.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz