Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Český národ si zaslouží naši nejlepší technologii, lákala Clintonová

Karel Schwarzenberg přivítal v Praze ministryni zahraničí USA Hillary Clintonovou na její poslední zahraniční cestě ve funkci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg přivítal v Praze ministryni zahraničí USA Hillary Clintonovou na její poslední zahraniční cestě ve funkci. | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Americko-japonská společnost Westinghouse nabízí v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín nejspolehlivější technologii a nejlepší bezpečnostní záruky. Po jednání s českým protějškem Karlem Schwarzenbergem to v Praze novinářům řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

"Český národ si zaslouží tu nejlepší technologii a nejspolehlivější technologii. Právě záležitost bezpečnosti zařízení Westinghouse slibuje opravdu ty nejlepší záruky. Spojené státy stojí o takovou investici, která bude prospěšná pro české i americké spojence," řekla Clintonová.

Hillary Clintonová dostala od ministra Schwarzenberga svoji fotografii s Václavem Havlem.

Hillary Clintonová dostala od ministra Schwarzenberga svoji fotografii s Václavem Havlem.

Ve svém projevu několikrát zdůraznila otázku bezpečnosti jaderných elektráren a dobrou bilanci Westinghousu v tomto směru. USA podle Clintonové chtějí povzbudit českou snahu diverzifikovat energetické zdroje a dodavatele.

O zakázku za 200 až 300 miliard korun se totiž vedle Westinghousu uchází česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale proti rozhodnutí se odvolala.

Hillary Clintonová se na své poslední zahraniční cestě setkala s premiérem Petrem Nečasem.

Hillary Clintonová se na své poslední zahraniční cestě setkala s premiérem Petrem Nečasem.

Zapojení Čechů zajistí nejlépe Rusové, míní Klaus

Čeští politici už kvůli jaderné elektrárně jednali i s představiteli Ruska i Francie. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ve středu při návštěvě ruské Kazaně zdůraznil, že tendr je transparentní a odehrává se podle zákona o veřejných zakázkách.

Schůzka s opozicí

Americká delegace Hillary Clintonové a velvyslance Normana Eisena jednala také se zástupci opozice Bohuslavem Sobotkou a Lubomírem Zaorálkem.

Clintonová se setkala také s Bohuslavem Sobotkou a Lubomírem Zaorálkem. Šéf ČSSD zdůraznil, že pro Česko je důležité mít garance konečné ceny, termínu dokončení a bezpečnosti Temelína.

"Za sebe všem říkám, že jedním z klíčových parametrů bude podíl českých firem na dodávkách," poznamenal Kuba.

Obhájci ruské účasti na dostavbě Temelína argumentují právě tím, že dají nejvíce příležitostí českým firmám. Prezident Václav Klaus při loňské návštěvě ruského protějšku Dmitrije Medveděva uvedl, že z trojice uchazečů o dostavbu Temelína nabízí relativně nejvyšší podíl možnosti spoluúčasti českých firem na subdodávkách Rusové.

Česko – nejbližší přítel USA

Česko je podle šéfky americké diplomacie jedničkou ve střední Evropě v prosazování bezpečné jaderné energie.

Pilíře přátelství

Partnerství mezi Washingtonem a Prahou vychází podle Clintonové ze společných zájmů a zakládá se na třech pilířích. Za ně ministryně označila civilní spolupráci, technologickou spolupráci a společnou podporu lidských práv na celém světě.

Američané podle ní už v této oblasti spolupracují s českými partnery a snaží se vybudovat společné centrum pro bezpečnou jadernou energetiku v Praze.

Clintonová také označila Česko za jednoho z nejbližších amerických partnerů a přátel na evropském kontinentu. Ocenila mimo jiné spolupráci v Afghánistánu nebo přípravu výcvikového vrtulníkového centra NATO v Česku.

Rovněž také ocenila český příspěvek pro Severoatlantickou alianci v chemické, radiologické a jaderné obraně.

Ministryně je na své závěrečné pracovní cestě po Evropě. Počátkem příštího roku totiž hodlá z úřadu odejít. Přiletěla do Prahy po druhé hodině ranní a během půldenní návštěvy se také sejde s premiérem Nečasem.

Jaké bude mít Česko stíhačky

Do Česka dorazila Clintonová shodou okolností v den, kdy by na jednání české Bezpečnostní rady státu mělo vyjít najevo, jestli čeští vojenští piloti budou i v dalších letech létat na stíhačkách Gripen, či zda ministerstvo obrany vypíše výběrové řízení, kterého by se mohli účastnit i další výrobci.

V takovém případě by zřejmě americká diplomacie tvrdě podporovala případnou nabídku amerických letadel F-16.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.