Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ by s dostavbou Temelína neměl váhat, míní odborníci

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA Energetická společnost ČEZ by neměla otálet s výběrem dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, časem se totiž projekt může stát méně ekonomicky výhodným. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy energetických odborníků, která má pomoci s vytvořením aktualizace státní energetické koncepce (SEK).

Energetická společnost ČEZ by neměla otálet s výběrem dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, časem se totiž projekt může stát méně ekonomicky výhodným. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy energetických odborníků, která má pomoci s vytvořením aktualizace státní energetické koncepce (SEK). Takzvaná nezávislá energetická komise (NEK) zároveň upozorňuje, že podpora obnovitelných zdrojů by měla být nízká, flexibilní a postupně utlumována.

ČTĚTE TAKÉ:

Proces výběru dodavatele na dostavbu Temelína je podle komise dlouhý, trvá již třetí rok. "Je zde riziko, že optimální doba výhodného financování (tedy období nízkých úrokových sazeb) do doby výstavby pomine," uvedla NEK ve své zprávě. Vítěz tendru na dostavbu Temelína má být vybrán v příštím roce, třetí a čtvrtý blok elektrárny by se měl začít stavět zhruba v roce 2017.

'Příznivé názory veřejnosti na jadernou ekonomiku můžou pominout,' varují odborníci

"Též existuje riziko, že poměrně příznivé názory veřejnosti na jadernou energetiku v Evropě a zejména u nás pominou. Dodavatel stavby by se měl vybrat co nejdříve. ČEZ i stát mají dostatek nástrojů k zabezpečení financování i technické úrovně stavby," píše NEK. Zároveň ale podotýká, že situace v českém jaderném strojírenství se v posledních letech zhoršila, klíčové podniky jsou v rukou zahraničních investorů. Pokulhává také vzdělání a výzkum v oblasti jádra.

ČEZ několikrát vyjádřil obavy týkající se nákladnosti a finanční návratnosti dostavby Temelína. NEK proto navrhuje vydat na trhu nové akcie ČEZ, čímž by firma mohla získat prostředky na stavbu nových zdrojů. Komise se ale také pozastavuje nad složením dozorčí rady ČEZ, kde chybí odborníci na jadernou energetiku.

Podporovat by se měly domácnosti a obce

U obnovitelných zdrojů NEK zastává názor, že jsou nejvýhodnější a nejméně problematické jako malé či střední provozovny. "Podporu je vhodné směřovat nejvíc do domácností a obcí, tam kde se obnovitelné zdroje využívají na místě," uvádí. Přeshraniční přenos elektřiny by se měl podle NEK zpoplatnit, čímž by se mohly získat prostředky na další rozvoj energetické soustavy zatěžované novými obnovitelnými zdroji.

ČR se zavázala obnovitelnými zdroji do roku 2020 pokrýt 13,5 procenta celkové spotřeby energie v tuzemsku. Postupně ale doporučuje NEK finanční podporu takzvaných zelených zdrojů utlumovat. "I v obnovitelných zdrojích musí vývoj směřovat k tržním mechanismům vzájemné konkurence různých zdrojů a technologií," uvedla komise. Je-li podpora obnovitelných zdrojů nutná, měla by podle energetiků fungovat například formou aukce a licence na příslušný zdroj, která by byla přidělena tomu, kdo požaduje nejnižší dotaci.

NEK se ve své zprávě nevyslovuje jasně pro, nebo proti prolomení těžebních limitů na hnědé uhlí. Je však podle komise nutné zvýšit účinnost spalování uhlí. "Nemělo by se stát, že se prolomí limity, a uhlí se pak bude spalovat s účinností jen 30 procent nebo méně," uvádí odborníci. Zároveň upozorňují na nutnost omezit vývoz elektřiny získané z uhlí.

Nezávislá energetická koncepce (NEK)

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) vytvořil NEK jako odbornou poradní skupinu pro aktualizaci energetické koncepce v únoru. Skupinu vedou akademik Václav Pačes a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Úkolem skupiny není sestavit energetickou koncepci, ale poskytnout ministrovi odborný pohled na českou energetiku a její budoucnost. Ekologové poradní sbor kritizují, není v něm podle nich žádný odborník na obnovitelné zdroje.

Koncepci chce Kuba mít připravenou v srpnu. Dokument má stanovit vývoj v tuzemské energetice na příštích zhruba 20 let. Koncepce bude zřejmě počítat s tím, že se v ČR zvýší využití jaderné energie ze současných 30 procent na zhruba 50 procent celkové spotřeby.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...