19. listopadu 2014 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ chce převzít Slovenské elektrárny. Straší ho ale dostavba Mochovců

Jaderná elektrárna ve slovenských Mochovcích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna ve slovenských Mochovcích. | foto: Shutterstock

PRAHA Energetická společnost ČEZ chce koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, který prodává italská firma Enel. Polostátní ČEZ jí ve středu odeslal dopis, ve kterém vyjadřuje oficiální zájem o slovenskou společnost. O tomto obchodu se mluví už řadu měsíců.

ČEZ zároveň po Enelu žádá detailní analýzu a řešení otázek spojených zejména s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo této elektrárny ČEZ zájem o Slovenské elektrárne dlouho zvažoval.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v říjnovém rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že nejistoty kolem neustále odkládaného a stále dražšího projektu dostavby elektrárny Mochovce zmařit celý plán prodeje.

PSALI JSME:

Už tehdy zdůraznil, že Enel a slovenský stát, který má v Slovenských elektrárnách 34 procent, by měly tato rizika před prodejem vyřešit.

Slovenská vláda podle dosavadních informací žádné garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje. Podle slovenského premiéra Roberta Fica, o tom, že by stát garantoval výkupní cenu z rozšířených jaderných elektráren, nemůže být řeč. „To je obrovské riziko. Toto vůbec není cesta,“ řekl v neděli v České televizi.

Další z českých potenciálních uchazečů, o kterých se hovořilo, Energetický a průmyslový holding (EPH) ve středu podání nabídky komentovat nechtěl. „Bez komentáře,“ sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

SLOVENSKÉ ELEKTRÁRNE:

  • Provozují jaderné, vodní a uhelné elektrárny o instalovaném výkonu 5,7 GW.
  • Loni vyrobily 22,8 TWh elektrické energie a vykázaly čistý zisk ve výši 356 milionů eur.
Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky