Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ČEZ chce propustit zhruba 500 lidí na podpůrných pozicích. Plánuje ušetřit půl miliardy

Ekonomika

  13:32
Praha - Energetickému gigantu ČEZ se opět propadl zisk. Aby se to změnilo, plánuje firma letos propouštět zaměstnance na podpůrných pozicích. Půl miliardy korun ročně chce ušetřit hlavně zeštíhlením své pražské centrály, stavy se mají celkově snížit zhruba o 500 lidí, potvrdil LN finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„Nyní každé místo analyzujeme a zvažujeme, jaké má přínosy. Nechceme někoho propustit, abychom jej pak museli nahradit externími zdroji,“ řekl LN místopředseda představenstva a ředitel divize finance Novák. Firma s více než 30 tisíci zaměstnanci podle něj v první vlně propustila první desítky lidí už na začátku roku. Hlavní vlna má přijít v druhé polovině roku. „Budou to stovky lidí, myslím, že zhruba 500,“popisuje Novák.

Firmě ČEZ loni klesl čistý zisk o polovinu na 10,5 miliardy. Analytici čekali více

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání podle ČEZ značně ovlivnily jednorázové výnosy za 7,5 miliardy korun z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL. Tržby loni činily 184,5 miliardy korun a meziročně stouply reálně o téměř 11 miliard korun. Vyplývá to z informací, které firma zveřejnila v úterý. Výsledky byly horší než odhady analytiků.

ČEZ získal předloni z prodeje akcií MOL 4,5 miliardy korun. Bez tohoto vlivu by se loňský zisk snížil meziročně o čtyři miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl loni meziročně o osm procent na 49,5 miliardy korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy nesouvisející s běžným hospodařením roku byl nižší o 37 procent a dosáhl 13,1 miliardy korun.

„Meziroční pokles čistého zisku o 8,5 miliardy korun reflektuje především neopakovatelné jednorázové pozitivní vlivy z roku 2017 v celkové výši 7,5 miliardy korun,“ uvedl Martin Novák.

Negativně loni dál působil zejména růst nákladů na emisní povolenky pro výrobu, a to o 1,3 miliardy korun. Tržní cena povolenek stoupla a zároveň klesl objem jejich bezplatného přídělu. Dále loni vzrostly stálé náklady na výrobu elektřiny z klasických zdrojů.

„Naopak pozitivně působila meziročně zejména vyšší výroba z jaderných zdrojů a vyšší povolené výnosy z distribuce reflektující nárůst investic do distribuční sítě v ČR,“ doplnil Novák.

Autoři: ,