27. března 2012 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Albánci zahnali ČEZ do kouta. Prosí o pomoc Světovou banku

Budova ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Albánská distribuční společnost patřící do Skupiny ČEZ čelí potížím na tamním trhu. Regulátor totiž meziročně zvýšil ceny elektřiny od státem ovládaných výrobců energie o 91 procent a společnost CEZ Shpërndarje tak od ledna vykazuje ztrátu. Elektřinu, kterou musí nakupovat, totiž sama zdražit nemůže.

ČEZ proto vyzval Světovou banku k řešení situace v Albánii, jinak by uplatňoval garance za 60 milionů eur (1,5 miliardy Kč), které Světová banka k investici do albánské distribuce poskytla. ČEZ o tom informoval na svých webových stránkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní výrobce, kterému albánský regulátor zvýšil ceny, je monopolním dodavatelem elektřiny právě pro CEZ Shpërndarje. Zdražení však nijak nebylo promítnuto do ceny pro koncové zákazníky, čímž veškerá váha tohoto rozhodnutí padla výhradně na vrub ČEZ, upozorňuje firma. Od ledna tak začala generovat ztrátu, která se každým dnem zvyšuje.

Podle ČEZ se před třemi týdny CEZ Shpërndarje s albánskou vládou dohodly na vzájemném zápočtu pohledávek. Do dneška ale nebyly nastaveny odpovídající regulatorní podmínky, které by zajistily návratnost vložených prostředků.

Proto CEZ Shpërndarje odeslala Světové bance dopis upozorňující na vzniklou situaci, ve kterém ji vyzývá ke krokům pro odvrácení uplatnění garance 60 milionů eur. Zároveň o vzniklých platebních potížích informoval albánské úřady a dodavatele.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČEZ získal majoritní 76procentní podíl v jediné distribuční společnosti v Albánii v privatizačním tendru v červnu 2009. ČEZ se tehdy s albánskou vládou dohodl až po poskytnutí záruk Světovou bankou, důvodem garancí byly právě obavy investorů ze zásahů tamního regulátora, které mohly ohrozit celou transakci.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz