Diskuse k článku: Česko začíná od dostavby Temelína pomalu couvat

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 52
  • Poslední: 8.3.2012 9:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Fiala 8.3.2012 9:27

Největší WIND farma v EU - vlastní ji ČEZ = 75% občanů

Víte, že ČEZ je majitelem největší WIND elektrárny v EU? V Rumunsku, Cogelac od r. 2011, když fouká může vyrábět  600MWh. A palivo je zadarmo, a provozní náklady zanedbatelné, a stála tato WIND farma pouze 45 miliard Kč. To je asi tak provozní výkon 1 bloku jaderné elektrárny Temelín. Vědí občané ČR, že z asi 75% je to jejich majetek? Z těchto 75% je ČEZ a.s. vlastněn státem = všichni občané.

R. Langer 5.3.2012 11:09

Doufám,

že se to nestane!

m. chlápek 5.3.2012 5:41

zajímavé...

nějak se zapomíná na Moravu, n.př. na Ostravsku údajně je již nyní nedostatek el. energie... To by mohla vyřešit JE Blahutovice... Ta by mohla (měla) sloužit i jako obrovský kotel pro území od Třince po Prostějov a od Bruntále po Vsetín.. Čím tu budeme topit když uhlí už není (nebude) a na drahý zemní plyn nedosáhneme?  

J. Mrázek 5.3.2012 9:49

Vždyť se bojuje za samostatnou Moravu!?

Tak proč chcete po zbytku stavět něco pro vás ? Slovensko a investice do něj a následné odtržení, když došly dotace, to je dost dobrý příklad proč nedělat další podobnou chybu....nebo to jsou extrémisti, co se chtějí odškubnout a je jich pár??

P. Fiala 4.3.2012 10:24

Racionálnější uvažování "celé vlády-poslanců" je na místě

Pokud si uděláme průzkum jednotlivých států (na různých kontinentech i zeměpisných šířkách) o jejich druzích zdrojů a potřeb energií, zjistíme mnoho růzností. Ty jsou dány jejich vlastními přirodními zdroji (ropa, plyn, wind, sluneční záření, biomasa, vodní toky) a lidskými "potřebami" energií. Z největší části ty energie potřebujeme pro dopravu automobilní (traktorovou na polích) a pro pohon strojů a zařízení elektrických. Jde o mix zdrojů (investiční a provozní náklady) a jejich poměry a "ceny" paliv dnes, zítra a v budoucnu.

GDP je na "dopravním a silovém systému" závislý "životně", v severnějších šířkách severní Ameriky, Evropy, Asie. Trend potřeb energií exponenciální nastal po 2.světové válce, spolu s růstem počtu obyvatel. Rozhodující, málo reflektovanou skutečností jsou vědecké objevy, vyšší vědecká poznání souvislostí přírodních-planetárních-slunečních, a jejich aplikace do životů lidí na planetě.

Vizuální představu získáme z následujících grafů:

photovoltaicfotovoltaik.wordpress.com/2012/02/09/spotreby-potreby-lidskch-bytost/

P. Hajič 4.3.2012 11:32

Re: Racionálnější uvažování "celé vlády-poslanců" je na místě

Jsem zastáncem fotovoltaiky, ale nemám rád zjednodušující úvahy. V tom článku, který je psaný hrozně zvláštní češtinou je nakonec uvedena jednoduchá rovnice 2GW Temelína kontra instalovaný výkon ve fotovoltaice v EU rovná se 25 Temelínů. Jenomže to není pravda, protože i s odstávkami a poruchami je JE schopná běžet na nominální výkon asi 200 dní v roce. Oproti tomu FV většinou žádné odstávky nepotřebují, ale těch instalovaných 50GW to je per peek, tj, při optimálních podmínkách, jenomže ono je dost často pod mrakem a také v noci FVE nic nevyrábí. V naší zeměpisné šířce to znamená, že abychom ve fotovoltaice vyrobili to samé množství elektřiny, tak potřebujeme asi sedmkrát tolik, tj. přibližně 14GWp ve fotovoltaice. I tak mě přijde fotovoltaika jako výborná varianta pro malospotřebitele a domácnosti. Účinnost jde nahoru, ceny dolů. U ceny a kapacity baterií jako úložiště energie je to podobné.

D. Seibt 4.3.2012 21:25

Re: Racionálnější uvažování "celé vlády-poslanců" je na místě

Dovolim si vas upozornit, ze v obdobi mezi listopadem a unorem je vyuziti FE mezi 2 az 6% instalovaneho vykonu, coz vam zpusobi po tyto 4 mesice problem tuze veliky. V lete zase budete mit problem s prebytky, ale hlavne vykmyty. Vykmyty potrebujete odregulovat pomoci, regulaci bloku (prim, sek a terc. a PPS sluzeb), ktere neco stoji a je potreba je zapocitat do vysledne ceny. Celkova vyuzitelnost FE v CR je mezi 11 az 13%. Vyuzitelnost JE obecne se pohybuje mezi 80 az 90%, Temelin mel v roce 2011 vyuzitelnost 80%, ale plan je nekde mezi 83 az 85%, coz je bezna hodnota. Navic spotreba domacnosti dela asi 20% celkove vyrobene el. energie.

R. Nový 4.3.2012 23:07

Re: Racionálnější uvažování "celé vlády-poslanců" je na místě

6% v zimě neznamená že v létě je 100% využití instalovaného výkonu. To jen technická poznámka, aby nedošlo k velé mýlce že rozdíl mezi létem a zimou je takto veliký.

Jinak já sice uznávám že výroba z FVE je o dost dražší, ale FVE podporuji z toho dovůvodu aby si lidé i výrobci uvědomili že cena proudu se v čase mění a aby je to donutilo to zanést do obchodního modelu. Zatím je vidět že to není ještě tak dramatické protože to zatím neudělali.

P. Sulc 4.3.2012 3:00

Ano, hlavne nerozzlobit feudalni vladce

v Bruselu. Ti se musi poslouchat, at naridi jakoukoliv blbost..Neuveritelne, jak se kdysi dobra myslenka vrhla v absolutni vladu nevolenych feudalu. To aby se v Evrope nepohnul ani vrabec, protoze by Unie mohla v budoucnosti zprisnit pravidla pro letani.

I. Veselovský 3.3.2012 22:14

Nevěřím anonymům

Věříte anonymům. Já ne. Onen anonymní údajný top manažer ČEZu mohl také prohlásit, že Temelín rozšiřovat není nutné, protože už firma jedná s marťany a lepších a cenově výhodnějších zdrojích energie. Každý trochu soudný člověk chápe, že svět se blíží k energetické krizi, o ropu, jejíž cena dramaticky roste, se už válčí, uhlí tu nebude věčně a větrníky či fotovoltaika jsou už nyní ekonomicky neúnosné zdroje. Zbývá tedy jen jádro. Takže´. Nyní přijdou na řadu oni anonymní věštci, kteří už znají ceny elektřiny v roce 2025, tedy v době, kdy by mohly dva nové temelínské bloky začít elektřinu vyrábět. Temelín potřebujeme. Ono "couvání" má dle mého názoru velmi racionální základ. Kdo odkrývá karty v době, kdy dodavatelské firmy sestavují své cenové nabídky?

P. Hajič 3.3.2012 21:01

Ceny fotovoltaik stále klesají

Podobně je to i s bateriemi. Než to za dvacet let postaví, tak bude mít už polovina národa na střeše fotovoltaiku a baterky ve sklepě. Když to pořád chtějí, tak klidně, ale ať to platí ze svých zisků, ale ať je to čistě zakázka ČEZ bez státních dotací a bez politikaření. Nevidím důvod, proč by jim na obludu měli přispívat občané.

J. Mrázek 3.3.2012 21:14

Vy si nic jiného, než FV nezasloužíte...

Dobře Vám tak..... já budu mít elektřinu vždy, vy někdy. Většinou v létě. Já budu prát a vařit, vy se budete bát a modlit , aby už sakra konečně nebyly mraky a svítilo a valcha bude Vaším denním chlebem ....

P. Hajič 3.3.2012 22:18

Re: Vy si nic jiného, než FV nezasloužíte...

Opravdu si myslíte, že jí budete mít vždy? Valcha není tak špatná volba, jako platit horentní sumy někomu, kdo si to nezaslouží. Ostatně, spočítejte si, kolik by Vás to stálo. Mě to už dnes vychází asi tak 4 Kč/kWh při životnosti asi 25 let. Možná tak za pět let už budete uvažovat jinak.

J. Mrázek 4.3.2012 11:30

80 Kč / 1W´= 400 000 / 5kW systém

Do toho každých 5 let nové baterie, kroupy nemívají jako při zkouškách rychlost jen 36 km/h, porušíte krytinu na střeše a nebezpečí zatékání, u nás svítí slunce zhruba 150 h ročně naplno, zbytek mráčky, mraky, prachmizerná účinnost 9% ( a navíc v pravé poledne, kolmo ke slunci, žádné šikmé paprsky, tam to klesá na pár procent)..jak chcete uživit 2500W aut. pračku?Lednici? Mrazák.Vysavač.Vařič, nedejbože 8 kW sporák.....zkuste chvilku počítat ! 1300W/m2 v parném létě dává Slunce u nás (Sahara 2600 W, ale tam nejste), účinnost v průměru 5%, 500 hodin za rok(ten má cca 8000 hodin), v zimě moc nesvítí, navíc sníh, prach....ono Vás to přejde a brzo !

P. Hajič 4.3.2012 12:15

Re: 80 Kč / 1W´= 400 000 / 5kW systém

Spočítal jste to sice správně, ale něco úplně jiného. Navíc dnes už pořídíte 5 KW systém i za 300 000, za rok to kleslo asi o třetinu. Musíte se podívat na tabulky průměrného svitu u nás. Mě to vychází asi 1 MWh na 1 kWp za rok. Pokud máte roční spotřebu vyšší jak 10MWh, tak to asi platíte už i teď dost. To by vám ani 10 kWp střešní instalace nestačila. Pokud se týče baterek, tak 2500 cyklů u gelových Pb baterií je celkem dost. Odhaduji to tak na 8 let, proto jsem jako cenu uvedl 4 Kč, ono by to jinak bez těchto provozních nákladů kleslo asi tak na 2,5 Kč / kWh.

J. Mrázek 4.3.2012 12:30

24 MWh-85% zatepl. dům.Komplet elektrika.

Ročně cca 55 000 Kč. Mládí v .... a do důchodu tři roky....bezvýchodná situace.V současné době je to cca 30% platu, neboli 80% důchodu a loučka na pasení nikde v dohledu. Splácet nebudu mít z čeho, takže nezbývá než nakoupit svetry a el. dečky do postelí....co radíte- oběsit se ?

P. Hajič 4.3.2012 15:35

Re: 24 MWh-85% zatepl. dům.Komplet elektrika.

Nevím, asi se modlit, aby ceny těch FVE šly hodně rychle dolů a aby na to byla nějaká dotace. Dělám totéž. Přemýšlím totiž už asi dva roky jak ušetřit na energiích u dost velkého objektu. Pro Vaši představu. Čistírna odpadních vod plně elektrická, atonomní vodovodní systém plně elektrizovaný (asi 6 čerpadel), plynová kotelna plně elektrizovaná. Dva elektrické kotle na dřevo, jeden má UPS, druhý ne. Víte, co se tady děje, když vypnou proud? A že to občas dělají. Rozlučte se s představou, že když dostaví ještě několik bloků JE, tak cena elektřiny půjde dolů. Proč by to dělali? Budou kopírovat světové ceny a ty prostě letí nahoru. Loni jsme (ČR) vyvezli asi 30% elektrické energie, už teď mají obrovské přebytky (a miliardové výnosy). Jediná šance je být co nejvíc autonomní a šetřit kde se dá. Vy s tím i topíte? Co takhle tepelné čerpadlo, tam se dá asi 30% energie ušetřit. Kolegyně to má v rodinném domku, dokonce na to dostala dotaci, ale musila si to vyběhat, voni ti úředníci děsně papírujou, aby na to dosáhlo co nejmíň lidí. Elektrická varná deska, to je také pěkný žrout. Co můžeme, předěláváme na dřevo, to vychází asi tak cenově na třetinu oproti plynu. Se dřevem je ale dost práce a musíte ho mít kde uskladnit.

J. Mrázek 5.3.2012 9:46

Když nemají na chleba,ať jí dorty...

těch je všude dost...prohlásila kdysi jena šlechtična. Když sotva mám na placení účtů Čezu, tak sotva dosáhnu na 300 000 za tepelné čerpadlo vzduch-vzduch(jediná reálná možnost). Navíc důchodce to bude splácet? Z toho důchodu, co po čtyřiceti letech dostane ? Také by se mi líbilo řízené větrání, FV a a TČ s pohonem na záložní baterie přes měnič, 10 kWp na střeše, ale kde vzít a nekrást, nejsem poslanec, abych dal tři měsíční platy, u mne jsou to roční....

J. Kadeřábek 4.3.2012 12:39

Vy ten ostrovní systém máte nebo jen tak teoretizujete?

1,5 m2 FV panelu za 7-10 tis. dodá při plném osvitu 200 Wp. Sada baterií Li-pol za cca 60 tis. Pokud bude svítit slunce tak si i vyperete nebo uvaříte. Jinak budete jen svítit LED a psát své nesmysly v komplu pokud máte takový jako já Asus box eee se spotřebou 16W.

J. Milota 4.3.2012 17:58

Re: 80 Kč / 1W´= 400 000 / 5kW systém

Pane Mrázku, máte naprostou pravdu. Dovolte mi, abych ještě dodal otázku a sice jak jsou FVE imunní vůči atmosférické elektřině. Nemusí to být přímý úder blesku, ale i přepětí při svodu blesku hromosvodem. Mám za to, že by to dokázalo FVE za několim stovek tisíc CZK zničřit. Tak tedy ještě pojistit?

R. Langer 5.3.2012 11:44

Re: Ceny fotovoltaik stále klesají

Šmankote, jak JAK JÁ BYCH VÁM PŘÁL! MOC, MOC, MOC! Ale prosím - beze mě, já dávám přednost tomu, co funguje. :-P

J. Mrázek 3.3.2012 20:13

Jedna blondýna měla podobnou argumentaci:

"Všichni říkají, že je nedostatek elektřiny, ale vždyť v každé místnosti je nějaká zásuvka..." . Jsem zvědav na občas elektřinou zásobené sousedy, s jejich větrníky, zataženým nebem,padlou sítí a potřebou napájet podniky a prosperovat , kdyby nebyli sousedi s dodávkou. Za to vše nám dovolují mít třetinové platy při 110% cenách a šmejd potraviny. Jen příklad-polské kindrvejce-papírek s pohádkou, české- umělohmotný nesmysl, německé- 256MB flash s pohádkou- vše za stejnou cenu.....o tom, že český spotřebitel má platit německem způsobené transity energie v podobě stavby vedení na českém území nemluvě. Kdo je tady otrok a untermensch je snad jasné...

J. Kos 3.3.2012 17:32

Tady se lítá ode zdi ke zdi .

Slovo koncepce, směr, idea, to jsou jenom bláboly. Reforma ? Jak se kdo na vládě probudí, tak se koná. Je na čase rozloučit se se všemi, ale se fšemi....

J. Tic 3.3.2012 16:31

cena

Nízká cena je přechodná. Oni to ví. Spíše bych řekl, že začíná první kolo hry o úplatky za zakázku.

D. Nowodny 3.3.2012 16:26

S novinaři

se nebavte. Stále používají stejnou kachnu !

R. Buršík 3.3.2012 16:26

atomá loby utče nos?

ČEz je ro silný tabák

A. Hrbek 3.3.2012 15:47

Kdyby takto uvažoval Karel IV.

tak by do dneška nestál Karlův most.

Není nad to mít neználky na vedoucích místech, počínaje prezidentem.

Jenomže vytvořený zisk ČEZu, který by ze značné části výstavby stačil, se musí použít na zaplácávání děr vzniklých v rozpočtu a na podmazávání finančních institucí.

Je naprostá ostuda, že naše energetika v podstatě neustále žije z toho, co postavili nebo začali stavět komunisté.

Dostavba Temelína je jednou z nejúčelnějších a nejefektivnějších investic s dlouhodobým efektem. Výstavbu Temelína sabotoval již Klaus a pohřbít ji chtěli všechny potopolánkovské vlády. A jako podpůrný prostředek se u nás zničilo jaderné strojírenství, které bylo na světové úrovni. My jsme přece vždy měli na to, abych zachraňovali krachující Westinghouse.

R. Buršík 3.3.2012 16:27

Re: Kdyby takto uvažoval Karel IV.

vymnlaťe si to z halavy Karel IV. nebyl Čech¨

R. Langer 5.3.2012 11:43

Re: Kdyby takto uvažoval Karel IV.

Ale byl za největšího Čecha zvolen, takže dnes už je!

R. Buršík 5.3.2012 12:56

Re: Kdyby takto uvažoval Karel IV.

coi na to na šíi nic než národ, ten jejich nejvyšší nám prý chce dělat prezideta

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

V AKCI. Český trenér Ivo Mocek (vlevo) v šatně ženského týmu Metropolitan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...