10. února 2015 17:43 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ pošilhává po německé vodě. Dalším zájemcem je Křetínský

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | foto: ČTK

PRAHA Vodní elektrárny se stávají velkým lákadlem pro firmu ČEZ v Německu. Česká elektrárenská jednička již dříve dávala najevo, že se zabývá možností nakoupit německá uhelná aktiva, která se chystá prodat švédská firma Vattenfall.

Šéf ČEZ Daniel Beneš nyní Lidovým novinám upřesnil, co ho přitahuje nejvíce: „Vattenfall má v Německu například i vodní elektrárny. To by také mělo být předmětem diskusí.“

Beneš dodává, že ČEZ určitě nepůjde proti energetickým zájmům Německa. Pouhá sázka na „špinavé“ uhlí to tedy asi nebude.

Zatím není jasné, zda se Vattenfall skutečně bude chtít zbavit i největší přečerpávací elektrárny v Německu Goldisthal a dalších vodních zdrojů. Část pozorovatelů se domnívá, že nakonec ano, protože uhelné elektrárny nebudou pro zájemce samy o sobě tak lákavé.

Zajímá se i Křetínský

Mezi zájemci figuruje také další česká firma – Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským.

ČEZ se zajímá také o vážskou kaskádu přehrad na Slovensku. Vodní elektrárny se totiž stávají významným prvkem stability v době fotovoltaik a větrníků, které jsou závislé na rozmarech počasí.